اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی

پرواز بوئینگ ۷۳۷ در برخی ایرلاین‌های جهان ممنوع شد

مهر

با دومین سقوط مرگبار یک بوئینگ ۷۳۷ مکس ۸ ظرف ۵ ماه اخیر، تعدادی از شرکت‌های هواپیمایی جهان را مجبور کرد آخرین مدل یکی از محبوب‌ترین جت‌های مسافربری جهان را زمین‌گیر کنند.
تراژدی روز یکشنبه، که ۶ دقیقه پس از تیک‌آف از پایتخت اتیوپی، آدیس‌آبابا، در مسیر رفت به نایروبی کنیا رخ داد، جان ۱۵۷ نفر را گرفت.
این سقوط در حالی اتفاق افتاد که کمتر از ۵ ماه پیش، در ماه اکتبر، یک هواپیمای جدید ۷۳۷ مکس ۸ دیگر، که به هواپیمایی لایون ایر اندونزی تعلق داشت، تنها ۱۳ دقیقه پس از برخاستن از جاکارتا، در دریای جاوا سقوط کرد و ۱۸۹ نفر مسافر آن، جان خود را از دست دادند.
روز دوشنبه، وزارت حمل‌ونقل اندونزی، اعلام کرد پرواز تمام هواپیماهای ۷۳۷ مکس ۸، موقتاً در تمام خطوط هوایی این کشور ممنوع است.
در همین زمان گروه شرکت‌های هواپیمایی اتیوپی هم با اشاره به موارد احتیاطی، پرواز ۴ هواپیمای ۷۳۷ مکس باقی‌مانده در ناوگان خود را ممنوع اعلام کرد.
شرکت کیمن ایرویز، که در ناوگان خود هواپیمای دارای چندین ۷۳۷ مکس ۸ می‌باشد، پس از این حادثه موقتاً پرواز این جت‌ها را ممنوع کرد، درحالی‌که کره‌جنوبی بازرسی ویژه‌ای از این هواپیما را آغاز کرد.
روز دوشنبه، سازمان هواپیماهای مسافربری مغولستان هم از همین روند تبعیت کرد. این سازمان اعلام کرد که به هواپیمایی ملی این کشور، دستور داده است تا فعالیت هواپیماهای ۷۳۷ مکس ۸ را تعلیق کند.
در همین زمان مدیرعامل رویال ایر مراکش هم اعلام کرد که تمام پروازهایی این جت را تعلیق کرده است.
بوئینگ ۷۳۷ یکی از مورد اعتمادترین هواپیماها بود و پرفروش‌ترین هواپیما در صنعت هوانوردی به شرکت‌های هواپیمایی بوده است.
گزارشات حاکی از این است که این شرکت آمریکایی از سال ۲۰۱۷ تا کنون بیش ۵۰۰۰ سفارش ساخت و خرید این هواپیما را به دست آورده است. این هواپیما از ابتدا برای پروازهای کوتاه و برد متوسط مورد استفاده قرار می‌گرفت. بیش از ۳۰۰ بوئینگ ۷۳۷ مکس توسط حدود ۳۰ شرکت هواپیمایی جهان در حال استفاده هستند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن