اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی

وضعیت نابسامان تولید خودرو ادامه دارد

تولید انواع خودرو در کشور طی فروردین امسال به ۲۴ هزار و ۹۲۲ دستگاه رسید که در مقایسه با فروردین سال گذشته 42.7 درصد افت داشته است.

سفیران باران – هفته گذشته آمار سامانه کدال نشان می‌داد که غول‌های جاده مخصوص وضعیت مناسبی در تولید خودرو در اولین ماه سال ۹۹ نداشته‌اند. بر اساس آمار منتشرشده در این سامانه مشخص شد ایران‌خودرو و سایپا به‌عنوان دو خودروساز بزرگ کشور در فروردین‌ماه امسال مجموعاً ۲۲ هزار و ۹۹۸ دستگاه خودرو تولید کرده‌اند که این رقم نسبت به تولید فروردین‌ماه ۹۸ که بالغ‌بر ۳۴ هزار و ۱۰۸ دستگاه بود، ۳۲.۵ درصد کاهش‌یافته است؛ به‌این‌ترتیب، مجموع تولید گروه صنعتی ایران‌خودرو در اولین ماه امسال به ۱۵ هزار و ۶۹۴ دستگاه و سایپا به ۷۳۰۴ دستگاه رسید.

به‌این‌ترتیب به نظر می‌رسد خودروسازان اولین ماه سال ۹۹ را به‌خوبی نگذرانده‌اند. طبق دیگر گزارش‌های که امروز منتشرشده است، تولید انواع خودرو در کشور طی فروردین امسال به ۲۴ هزار و ۹۲۲ دستگاه رسید که در مقایسه با فروردین سال گذشته ۴۲.۷ درصد افت داشته است.

علاوه بر این در فروردین امسال تولید سواری در کشور معادل ۲۳ هزار و ۲۶۴ دستگاه بود که در مقایسه با فروردین ۹۸ افت ۴۳.۷ درصدی را تجربه کرده است. تولید ون در فروردین امسال تنها ۴ دستگاه بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۰ درصد کاهش داشته است.

*یک‌سوم کاهش تولید برای ایران‌خودرو

تولید گروه صنعتی ایران‌خودرو طی فروردین امسال افت ۲۹.۴ درصدی داشته است. به‌طوری‌که در این ماه ۱۵ هزار و ۱۰۹ دستگاه انواع خودرو توسط این گروه خودروسازی به تولید رسیده است. ایران‌خودرو طی فروردین ۱۴ هزار و ۹۲۴ دستگاه سواری تولید کرد که نسبت به فروردین سال گذشته ۳۰ درصد افت داشته است.

درعین‌حال، طی فروردین امسال ۱۸۵ دستگاه وانت توسط گروه ایران‌خودرو به تولید رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۲۲ برابر بوده است. ایران‌خودرو در فروردین امسال هیچ تولیدی در زمینه ون، مینی‌بوس و میدل بأس، اتوبوس، کامیونت، کامیون و کشنده نداشته است.

*کاهش دو برابری تولید سایپا نسبت به ایران‌خودرو

اوضاع تولید در گروه صنعتی سایپا بدتر از ایران‌خودرو بوده است. تولید گروه صنعتی سایپا در فروردین امسال هم با افت ۵۶.۷ درصدی تولید انواع خودرو مواجه شد به‌طوری‌که در این ماه فقط ۹ هزار و ۱۱۹ دستگاه انواع خودرو توسط این خودروساز به تولید رسیده است.

طی اولین ماه امسال ۷ هزار و ۸۹۹ دستگاه سواری توسط گروه سایپا تولید شد که نسبت به فروردین سال گذشته ۵۹.۴ درصد کاهش داشته است. همچنین در این مدت تولید وانت توسط گروه سایپا با افت ۲۳.۶ درصدی به هزار و ۲۲۰ دستگاه رسید. سایپا هم مانند ایران‌خودرو، در فروردین امسال هیچ تولیدی در زمینه ون، مینی‌بوس و میدل بأس، اتوبوس، کامیونت، کامیون و کشنده نداشته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن