اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی

سیاستگذار از وضعیت پیچیده کنونی صادرات بی‌اطلاع است

رئیس انجمن صادرکنندگان فرآورده‌های سرب و روی ایران مطرح کرد:

 رئیس هیات مدیره انجمن صادرکنندگان فرآورده‌های صنایع و معادن سرب و روی ایران در واکنش به صدور بسته سیاستی نحوه برگشت ارز صادراتی در سال ۹۹ که هفته گذشته از سوی بانک مرکزی ابلاغ و صادر شد، معتقد است که این دستورالعمل را نیز باید به ویترین اقتصاد دستوری دولت اضافه کرد در حالی که تجربه نشان داده که این‌گونه تصمیمات، تنها محیط کسب‌و‌کار و اقتصاد کشور را غبارآلودتر و تنفس را برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان دشوار کرده‌است.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، حسن حسینقلی، کارساز بودن این بسته سیاستی را مبهم دانسته و افزود: متاسفانه این بار نیز، کسانی در اتاق‌های در بسته برای صادرات و تولید کشور نسخه پیچیده‌اند که اطلاع کاملی از فرآیند صادرات ندارند و این را نمی‌دانند که صادرکننده ایرانی ناچار و ناگزیر است که کالای خود را بعضا تا ۲۰ و ۳۰ درصد ارزان‌تر به خریداران به سختی بفروشد. در حال حاضر که حتی به محموله‌های صادراتی از ایران در بنادر چین هم اجازه تخلیه داده نمی‌شود، بهتر است بانک مرکزی به صادرکنندگان راه دریافت پول و برگشت آن به کشور را نشان دهد.

وی با بیان اینکه طی مدت زمان کوتاهی، نرخ کرایه حمل دریایی کالای صادراتی از ایران، از ۲ دلار برای هر تن به ۳۵ دلار افزایش یافته، افزود: واردات مواد اولیه و تجهیزات و ماشین‌آلات واحدهای تولیدی و کارخانه‌ها نیز بسیار پیچیده و زمان‌بر شده به طوری که تولیدکنندگان برای واردات محصولات مورنیاز خود بیش از ۶ ماه معطل می‌مانند و نمی‌توانند بار وارداتی خود را از گمرکات ترخیص کنند. در چنین وضعیتی، بانک مرکزی نیز بر بار مشکلات اضافه کرده و گزینه واردات در برابر صادرات را طی دستورالعمل جدید، حذف کرده‌است.

حسینقلی افزود: اینکه بانک مرکزی، صادرکنندگان را ملزم به ارائه و فروش تمام ارز صادراتی خود در سامانه نیما می‌کند، امری نشدنی است چرا که به دلیل تحریم بانکی و پیچیدگی‌های جابه‌جایی پول، صادرکنندگان ایرانی قادر نیست پول فروش محصول خود را به طور کامل از مشتریان خارجی دریافت کند، از طرف دیگر، هزینه‌های نقل‌و‌انتقال پول برای صادرکنندگان نیز طی سال‌های اخیر به مراتب بالاتر رفته و این‌گونه نیست که مسئولان بانک مرکزی و دولت تصور می‌کنند که صادرات همچنان پر سود است.

رئیس انجمن صادرکنندگان فرآورده‌های صنایع و معادن سرب و روی سپس، اختلاف نرخ ارز نیما و سنا را مشکل و چالش دیگری دانست و گفت: اختلاف ارز این دو سامانه، بسیار زیاد است در حالی که اگر این تفاوت قیمت کاسته شود، قطعا صادرکنندگان استقبال خواهند کرد.

وی افزود: مسئولان دولتی و بانک مرکزی مدام اعلام می‌کنند که صادرکنندگان، ارز خود را به داخل کشور بازنمی‌گردانند. مگر می‌شود ارز را برنگرداند در حالی که یک واحد اقتصادی و تولیدی برای ادامه حیات و فعالیت به همان ارز نیاز دارد و هزینه‌هایش را باید تامین کند. پس این‌گونه که آقایان می‌گویند نیست و بدنام کردن فعالان اقتصادی و صادرکنندگان گره‌ای از مشکلات اقتصادی کشور باز نمی‌کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن