اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی

سهم هولدینگ‌های دارویی از کیک ارزی سال ۹۸

نمایندگان بخش خصوصی در نشست بیستم کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران، به بررسی مصارف ارزی در سال ۱۳۹۸ پرداختند. طی گزارشی در این نشست عنوان شد که سال گذشته، ۵۰ درصد ارز مصرفی دارو را هفت هولدینگ دارویی دریافت کرده‌اند.طی سال گذشته، در مجموع ۷۳۶ قلم در بخش دارو ثبت‌سفارش شده است.

در بیستمین جلسه کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، فعالان اقتصادی این حوزه پس از ارائه گزارشی با موضوع بررسی حقوقی و تطبیقی نقش وزارت بهداشت در مدیریت مسائل بازرگانی و اقتصادی محصولات سلامت‌محور که از سوی دبیر فدراسیون اقتصاد سلامت، بیان شد، بر اصلاح ترکیب و ساختار کمیسیون‌های حوزه سلامت، تاکید کردند. همچنین در این نشست، گزارشی در ارتباط با ارز مصرفی سال ۹۸ و سهم بازار هولدینگ‌های دارویی ارائه شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، محمود نجفی‌عرب، رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران در این جلسه، بر این نکته تاکید کرد که این کمیسیون در دوره پیش‌رو، طی همکاری با کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، در مسیر اصلاح قانون مربوط به مقررات امور پزشکی و دارویی و مواد خوردنی و آشامیدنی مصوب سال ۱۳۳۴ گام برمی‌دارد و یادآور شد که در این رابطه، مطالعه تحقیقی در کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران صورت گرفته و آماده ارائه به مجلس است.

نجفی‌عرب همچنین یکی دیگر از برنامه‌های محوری این کمیسیون را کمک به ایجاد حکمرانی خوب در وزارت بهداشت در حوزه سلامت عنوان کرد و به گفته وی، این وزارتخانه باید نقش خود در حوزه بازرگانی بخش سلامت را کمرنگ کند.

در ادامه، برخی از اعضای این کمیسیون نیز دیدگاه‌های خود را مطرح کردند. حمیدرضا راسخ،‌دبیر کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران، بر شفاف‌سازی کمیسیون‌های حوزه سلامت تاکید کرد و اصلاح ترکیب این کمیسیون‌ها را ضروری دانست.

اکبر عبدالهی‌اصل دیگر عضو این کمیسیون نیز با بیان اینکه در حوزه سلامت، سه کمیسیون فعالیت می‌کند، افزود: بررسی صورت گرفته بر کمیسیون قیمت، نشان می‌دهد که طی سه دهه گذشته، در حدود ۷۳ عامل در تعیین قیمت یک دارو تاثیر داشته است در حالی که تنها ۹ فاکتور از آن قابل اندازه‌گیری است.

وی بر مطالعه تطبیقی روی سایر کشورها در این ارتباط تاکید کرد و یادآور شد که این کمیسیون‌ها باید در مسیر تدوین و تصویب قوانین گام بردارند و به این جایگاه برسند، در حالی که اکنون چنین نیست.

در همین ارتباط، برخی از اعضای کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران به معضلات مربوط به قیمت‌گذاری‌ مکمل‌های دارویی اشاره کردند و پس از بحث و تبادل‌نظر در این خصوص، مقرر شد در نشستی میان تولیدکنندگان مکمل‌های دارویی و واردکنندگان و اتحادیه مربوطه، نحوه قیمت‌گذاری محصولات این بخش مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته و راهکار اصلاحی ارائه شود.

در ادامه این جلسه، گزارشی از سهم هولدینگ‌ها در ارز مصرفی سال ۹۸ از سوی سجاد حسینی، عضو کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران ارائه شد. بر اساس این گزارش، طی این سال ۳۳۰ شرکت دارویی سهم ۲۲ درصدی در ارز مصرفی داشته‌اند در حالی که این سهم برای برخی هولدینگ‌های دارویی از جمله تیپیکو و کوبل هر کدام معادل ۱۳ درصد بوده‌است.

حسینی در عین حال، سهم بازار هولدینگ تیپیکو در سال ۹۷ را ۱۸ درصد و کوبل را ۹ درصد بیان کرد. به گفته وی، طی سال گذشته، ۵۰ درصد ارز مصرفی دارو را هفت هولدینگ دارویی دریافت کرده‌اند. به گفته این کارشناس صنعت دارو، طی سال گذشته، در مجموع ۷۳۶ قلم در بخش دارو ثبت‌سفارش شده است.

در پایان این نشست نیز، فعالان اقتصادی و کارآفرینان صنعت و تجارت دارو، مطالبه آمارنامه‌های ارزی را خواستار شدند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن