اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی

باید منتظر کاهش ۳۰ تا ۴۰ درصدی صادرات غیرنفتی بود

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین:

مجیدرضا حریری با اشاره به اینکه حدود ۲۰ درصد از صادرات غیرنفتی کشور را مواد فلزی، غیرفلزی، معدنی و غیره تشکیل می‌دهد، گفت: با توجه به کاهش فعالیت بسیاری از کارخانه‌ها در دنیا به دلیل شیوع ویروس کرونا، تقاضا برای مواد اولیه معدنی و خام کاهش یافته و این موضوع باعث کاهش ۲۰ درصدی قیمت‌ها در این بخش شده است.

مجیدرضا حریری اظهار داشت: وضعیت تجارت کشور همواره به این صورت بوده  که در صورت عدم فروش نفت، تراز تجاری منفی بوده و این امر موضوع جدیدی نیست.

وی درباره سبقت گرفتن واردات بر صادرات طی دو ماه ابتدای امسال، افزود: طی سال‌های اخیر واردات کشور به شدت کاهش یافته است؛ به طوری که میزان واردات رسمی در چند سال گذشته، نسبت به اوایل دهه ۹۰ و اواسط دهه ۸۰ شمسی تقریبا به نصف  کاهش یافته و  واردات قاچاق نیز بر اساس اعلام ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، از ۲۵ میلیارد دلار به حدود ۱۰ تا ۱۲ میلیارد دلار کاهش یافته است.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین گفت: کاهش واردات رسمی  و قاچاق به دلیل سرکوب تقاضا توسط سیاستگذار و کاهش قدرت خرید مردم است.

حریری با بیان اینکه واردات رسمی تقریبا یک هزار و ۶۵۰ قلم کالا طی دو سال اخیر ممنوع شده است، بیان داشت: اگر میزان واردات در سال‌های اخیر کنترل نمی‌شد، با توجه به وضعیت عدم فروش نفت، از نظر  ارزی اکنون در شرایط دیگری قرار داشتیم؛ در حالی که اکنون با کنترل تقاضای ارز، میزان واردات نیز تحت کنترل قرار گرفته است.

کاهش ۳۰ درصدی تجارت دنیا در چهار ماهه ابتدای سال میلادی

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین در مورد دلایل کاهش صادرات کشور در دو ماهه ابتدای امسال، گفت: طی سه تا چهار ماه اخیر، خرید و فروش در تمام دنیا کاهش یافته و به عبارتی حدود ۳۰ درصد تجارت بین‌المللی در بازه زمانی شیوع ویروس کرونا نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافته که تجارت کشورمان نیز از این موضوع مستثنی نبوده است.

حریری با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا بر تجارت کشورمان تاثیر دارد، یادآور شد: تجارت ایران تحت تاثیر کاهش صادرات نفت و رسیدن آن به ۱۰ درصد شرایط اوج صادرات نفتی و همچنین جنگ قیمت نفت بین عربستان و روسیه نیز منجر به کاهش شدید قیمت نفت شده است.

وی با اشاره به کاهش شدید قیمت نفت، تاکید کرد: به دلیل آنکه قیمت بیش از ۵۰ درصد از صادرات غیرنفتی کشور مانند صادرات پتروشیمی‌ها، گازها، میعانات و فرآوردهای نفتی متاثر از قیمت نفت است، لذا کاهش قیمت نفت اثر مستقیم بر ارزش صادرات این بخش دارد و بر این اساس بیش از ۵۰ درصد از صادرات غیرنفتی کشورمان در دنیا دچار افت شدید قیمت شده است.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین گفت: علاوه بر این، مصرف فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی در دنیا به شدت کاهش و به کمتر از نصف رسیده است؛ لذا با کاهش تقاضا، قیمت فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی به شدت کاهش یافته و این موضوع بر ارزش صادراتی تاثیرگذار گذاشته و می‌گذارد.

حریری با اشاره به اینکه حدود ۲۰ درصد از صادرات غیرنفتی کشور را مواد فلزی، غیرفلزی، معدنی و غیره تشکیل می‌دهد، گفت: با توجه به کاهش فعالیت بسیاری از کارخانه‌ها در دنیا به دلیل شیوع ویروس کرونا، تقاضا برای مواد اولیه معدنی و خام کاهش یافته و این موضوع باعث کاهش ۲۰ درصدی قیمت‌ها در این بخش شده است.

وی اذعان داشت: در صورت ادامه این شرایط باید منتظر بود که صادرات غیرنفتی کشور در سال جاری حداقل بین ۳۰ تا ۴۰ درصد به لحاظ ارزشی نسبت به سال گذشته، کاهش یابد.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین یادآور شد: اگر شیوع ویروس کرونا در دنیا کاهش یابد، می‌توان امید داشت که در نیمه دوم سال میلادی وضعیت تجارت ما بهبود یابد اما متاسفانه در این خصوص چشم‌انداز مثبتی وجود ندارد و حتی متخصصان در انتظار موج دوم شیوع ویروس کرونا هستند که این امر می‌تواند باز هم کسب‌وکارها را متوقف و تقاضا برای انرژی و مواد اولیه را کاهش دهد.

حریری همچنین با اشاره به کاهش قیمت نفت، اشاره کرد: عراق به عنوان یکی ازشرکای مهم تجاری ایران به لحاظ درآمدی کاملا وابسته به نفت است، لذا کاهش قیمت نفت به صورت مستقیم بر درآمد دولت و مردم عراق تاثیرگذار است و در صورت کاهش درآمد، قدرت خرید مردم کاهش می‌یابد و کاهش قدرت خرید مردم منجر کاهش تقاضا برای خرید نیز می‌شود و این موضوع نیز عامل موثر دیگر بر روی صادرات ما خواهد بود.

هشدار نسبت  به محدودیت بازارهای صادراتی 

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین با انتقاد از محدود بودن کشورهای هدف صادراتی، گفت: ۷۰ درصد از صادرات غیرنفتی  ایران جذب بازارهای سه کشور چین، عراق و افغانستان و ۹۵ درصد از صادرات غیرنفتی جذب پنج کشور می‌شد؛ لذا با قطع رابطه اقتصادی هر کدام از این کشورها با ایران، لطمات جبران‌ناپذیری به تجارت خارجی کشور وارد خواهد شد.

بر اساس گزارشی از فارس، حریری با تاکید بر اینکه محدودیت بازارهای صادراتی برای تجارت یک خطر محسوب می‌شود، اضافه کرد: سیاستگذار و متولی تجارت که همان وزارت صمت است، باید خطرات تجارت را احصا کرده و از طریق دیپلماسی تجاری، به دنبال توسعه بازارهای صادراتی باشد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: کشور چین در سال ۹۸ به تنهایی شریک تجاری حدود یک‌‍چهارم از تجارت فرامرزی ایران بوده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن