اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی

کارشکنی واردکنندگان نهاده‌های دامی/خسارت سیل به دام چشمگیر نیست

مهر

سید احمد مقدسی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به متوقف شدن واردات گوشت قرمز با ارز ۴٢٠٠ تومانی، گفت: مسئولان مربوطه بعد از یکسال به حرف ما رسیدند که اختصاص ارز دولتی به واردات این کالا مشکل گشا نیست.
وی اضافه کرد: سال گذشته علاوه بر اختصاص ارز دولتی به واردات گوشت، صادرات دام را هم ممنوع کردند که این اقدام منجر به افزایش قاچاق دام از کشور شد.
مقدسی با بیان اینکه نتیجه این کار خروج همزمان دام و ارز از کشور بود، گفت: این چالش‌ها نتیجه تصمیمات خلق الساعه دولتمردان است.
رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی گاوداران ایران با اشاره به سیل اخیر و تلف شدن حدود ١١٠٠ رأس دام سنگین، افزود: این رقم در میان جمعیت دام سنگین کشور عدد چشمگیری نیست. اما بهرحال ضرری بود که به اموال مردم وارد شد.
مقدسی در بخش دیگری از سخنان خود راهکار حل چالش‌های بوجود آمده را حذف ارز دولتی و تک نرخی شدن ارز اعلام و اضافه کرد: دولت ارز را آزاد و تک نرخی کند و ما به التفاوت آن را در قالب یارانه نقدی به مردم بدهد.
مقدسی تصریح کرد: سال گذشته از تمام ارزی که صرف واردات نهاده‌های دامی و گوشت قرمز شد، چیزی بدست مردم نرسید و کالاها در نهایت با قیمت‌های خیلی بالا بدست مصرف کننده نهایی رسید.
وی با اشاره به اینکه قیمت نهاده‌های دامی در اواخر اسفندماه ٩٧ به شدت افزایش یافت و سویا به حدود کیلویی ۵هزارتومان رسید، اضافه کرد: به همین دلیل وزیر جهاد بخشنامه‌ای را به استان‌ها ابلاغ کرد که براساس آن توزیع سویا باید تحت نظارت سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌ها انجام شود که البته این کار نیز با موفقیت انجام نشد و تولیدکنندگان مجبور شدند سویا را حتی تا کیلویی ۵٢٠٠ تومان نیز خریداری کنند، ضمن اینکه برخی تولیدکنندگان اصلاً موفق به تهیه این نهاده نشدند و تولیدشان به شدت افت کرد.
مقدسی درباره اینکه چرا این طرح با موفقیت اجرا نشد؟، افزود: دلیل این امر کارشکنی و مقاومت تجار بویژه وارد کننده عمده نهاده‌های دامی، مقابل وزیر جهاد کشاورزی است. این افراد به دلیل منافع شخصی اجازه نمی‌دهند دستور وزیر جهاد اجرایی شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن