اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی

پیش‌بینی‌ها درباره چین غلط از آب درآمد

ارزش دلاری واردات و صادرات چین در ماه ژوئن افزایش یافت. به نظر می‌رسد دلیل این افزایش کاهش محدودیت‌ها و بازگشایی اقتصادهای دنیا باشد. سی‌ان‌بی‌سی گزارشی دراین‌باره منتشر کرده است.

طبق این گزارش، داده‌های گمرک در ماه ژوئن نشان می‌دهد که پیش‌بینی‌ها از تجارت چین غلط از آن درآمده است. صادرات چین در مقایسه با سال گذشته ۰.۵ درصد و واردات آن ۲.۷ درصد رشد داشته است.

این در حالی است که نظرسنجی رویترز تخمین زده بود صادرات ماه ژوئن چین نسبت به سال گذشته ۱.۵ درصد کوچک‌تر خواهد شد که کمی بهتر از کاهش ۳.۳ درصد در ماه می‌خواهد بود. در همین زمینه انتظار می‌رفت که واردات هم نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد کاهش یابد که این هم در مقایسه با کاهش ۱۶.۷ درصدی ماه می بهتر بود. طبق این گزارش این رشد را می‌توان به خریدهای بالاتر نفت خام و کالاها نسبت داد.

داده‌های گمرکی چین نشان می‌دهد که ارزش یوانی صادرات در ماه ژوئن ۴.۳ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است، درحالی‌که ارزش یوانی واردات در مدت مشابه ۶.۲ درصد رشد کرده است.

به گفته تحلیلگران، جهش واردات همچنین نشان‌دهنده این امر است که تقاضای داخلی در چین همچنان قوی است.

گری دوگان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری Global CIO Office به سی‌ان‌بی‌سی گفت من گمان می‌کنم که تقاضای داخلی چین خوب پیش می‌رود و شتاب می‌گیرد. این موضوع، خبر خوبی برای بازارهای کالا و رشد اقتصادی جهان است.

شرکت تحقیقاتی Capital Economics در یادداشتی نوشت: در دادهای فصلی (ماه‌به‌ماه) واردات ۱۴.۱ درصد افزایش یافته است که شدیدترین افزایش یک‌ماهه از سال ۲۰۱۲ به‌حساب می‌آید. این رشد تا حدودی ناشی از قیمت جهانی کالاهاست اما بااین‌حال حجم واردات هم افزایش یافته است.

به گزارش رویترز، داده‌های ماه ژوئن همچنین نشان داده است که مازاد تجاری چین با ایالات‌متحده به ۲۹.۴۱ میلیارد دلار افزایش یافته است. در ماه می این مازاد ۲۷.۸۹ میلیارد دلار بوده است.

تنش میان دو کشور امسال بدتر شده است. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری امریکا، چین را مقصر شیوع بیماری کرونا می‌داند و هفته گذشته گفت که حتی به فاز دوم توافق تجاری فکر هم نمی‌کند.

اقتصادهای آسیا و سایر نقاط جهان به‌تدریج در حال بازگشایی هستند. از اواسط ماه می، کشورهای اروپایی و ایالات‌متحده روند تعطیلی کسب‌وکارها را کاهش دادند. این اقدام منجر به افزایش حمل بارهایی که قبلاً در بنادر چینی گیرکرده بودند، شده است.

بااین‌حال این روند رو بهبود با شیوع دوباره ویروس کرونا تهدید می‌شود. در ایالات‌متحده، استرالیا و کره جنوبی موارد ابتلا رو به رشد بوده است. این امر باعث می‌شود که محدودیت‌ها دوباره اعمال شود.

با افزایش شیوع کرونا، صادرات کالاهای پزشکی چین در نیمه اول سال رشد داشته است. صادرات تجهیزات محافظت شخصی ۳۲.۴ درصد رشد داشته است. صادرات دارو ۲۳.۶ درصد افزایش یافت. صادرات تجهیزات پزشکی هم با رشد ۴۶.۴ درصدی همراه شد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن