اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی

فروش برق به عراق تمدید شده است

حمیدرضا صالحی، عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران

با توجه به اینکه هم‌چنان زیرساخت‌های تامین انرژی در عراق مهیا نشده است، تمدید قرارداد فروش برق ایران به این کشور قابل پیش‌بینی بود. عراق به برق ایران نیاز دارد و از مسیرهای دیگر از جمله عربستان سعودی، قادر به تامین آن نیست و خرید برق از ایران در آخرین سفر وزیر نیرو به عراق تمدید شده است.

نکته مهم در این سفر وصول ۵۰ درصد از مطالبات ناشی از فروش برق ایران به عراق بود. وزارت نیرو به بخش خصوصی در حوزه‌های پیمانکاری و مشاوران بدهکار است و وصول مطالبات آن به معنای بهبود وضعیت مالی وزارتخانه خواهد بود.

برق‌فروشی تنها راه توسعه صنعت برق کشور نیست. به‌ویژه در مورد عراق، باید برای انتقال دانش فنی برنامه‌ریزی کرد. ایران دانش فنی صنعت برق را در اختیار دارد. همه تجهیزات مورد نیاز برق در ایران ساخته می‌شود و خلائی از این بابت در کشور نداریم.

زیرساخت‌های انرژی عراق آسیب دیده و به بازسازی نیاز دارد. بنابراین حضور شرکت‌های ایرانی در پروژه‌های بازسازی باید در ادامه صادرات برق به این کشور تعریف شود.

فعال شدن دیپلماسی اقتصادی برای مذاکره درباره حضور شرکت‌های بخش خصوصی در پروژه‌های بزرگ گام اولیه است. در دنیا شرکت‌ها برای حضور در پروژه کشورهای دیگر باید فاینانس تامین کنند. ایران می‌تواند از باقی‌مانده مطالبات خود در عراق که به دلیل تحریم‌ها قابل بازگشت نیست، به عنوان فاینانس و پشتیبان پروژه‌های زیرساختی استفاده کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن