اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی

افزایش تولید نفت دوباره آغاز می‌شود؟

صادرات نفت خام عربستان سعودی برای این ماه تا تاریخ 29 ژوئن به 5.7 میلیون بشکه در روز کاهش یافت.

به نظر می‌رسد که عربستان سعودی به قول خود مبنی بر کاهش تولید نفت با یک رکورد در ماه ژوئن عمل کرده است. بلومبرگ گزارشی از وضعیت کاهش تولید نفت عربستان منتشر کرده است.

طبق این گزارش، صادرات نفت خام عربستان سعودی برای این ماه تا ۲۹ ژوئن به ۵.۷ میلیون بشکه در روز کاهش یافت که این میزان، کمترین میزان از زمانی است بلومبرگ در سال ۲۰۱۷، ردیابی نفت را آغاز کرده است. این میزان در مقایسه با ۶.۲ میلیون بشکه در روز در ماه می قرار دارد. این کاهش معادل بیش از ۷ سوپرتانکر با ظرفیت کامل در طول این ماه است.

همان‌طور که شیوع کرونا اقتصاد جهان را ویران کرده و تقاضای نفت را کاهش داده، عربستان سعودی در میان تولیدکنندگان عمده نفت، برای کاهش تولید پیشرو است. آرامکو، شرکت دولتی سعودی موافقت کرده است که در ماه می-ژوئن درنهایت ۸.۵ میلیون بشکه در روز نفت تولید کند. این اقدام بخشی از توافق اوپک پلاس برای افزایش قیمت بوده است. پادشاهی یک‌قدم هم فراتر رفت و متعهد شد که روزانه یک‌میلیون بشکه دیگر در ماه ژوئن از تولیدش را کاهش خواهد داد.

درحالی‌که تغییرات در صادرات و تولید به‌طور کامل به هم همبسته نیستند، اما محدودیت‌ها صادرات نفت عربستان به بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان را بی‌اعتبار کرده است. روند واردات نفت به چین که معمولاً بزرگ‌ترین خریدار نفت جهان است، ماهانه حدود ۴۵ درصد کاهش‌یافته است و در ماه ژوئن به ۱.۱ میلیون بشکه در روز رسیده است.

صادرات نفت عربستان به ایالات‌متحده هم به‌شدت کاهش‌یافته است. جریان‌ها در ماه ژوئن روزانه به ۲۲۴ هزار بشکه کاهش‌یافته است، این میزان در مقایسه با جریان ۱.۳ میلیون بشکه‌ای ماه آوریل، بالاترین رقم سه سال گذشته بوده است.

تنها سه سوپرتانکر و یک کشتی کوچک در ماه ژوئن، نفت را از عربستان به ایالات‌متحده برد‌ه‌اند. البته شاید زمانی که کشتی‌ها مقصد نهایی خود را اعلام کنند، این آمار به‌روز شود.

تانکرهایی که ۱۷ میلیون بشکه نفت ترکیبی در این ماه را از عربستان حمل کرده‌اند، هنوز مقصد نهایی خود را اعلام نکرده‌اند. یک کشتی تقریباً ۶ هفته طول می‌کشد تا از عربستان سعودی به ایالات‌متحده و سه هفته طول می‌کشد تا به چین برسد. هر کشتی‌ای که به امریکا سفرکرده باشد، در نیمه اول ماه اوت وارد این کشور خواهد شد.

*نوسانات شدید

حجم نفت عربستان سعودی طی چند ماه گذشته تا حدودی به دلایل تأثیرات جنگ قیمتی با روسیه در اوایل سال جاری با نوسانات زیادی همراه بوده است. آرامکو قیمت فروش رسمی نفت خود را در ماه‌های آوریل و می‌کاهش داد. بعدازآن کشورهای صادرکننده نفت و متحدان آنها توافق کردند که تولید را محدود کنند.

یک نمونه از نتایج اقدامات عربستان، هند است. هند نزدیک‌ترین بازار عمده صادرات نفت خام به ریاض محسوب می‌شود. زمانی که قیمت‌ها در پایین‌ترین سطح تاریخی خود سیر می‌کردند، صادرات نفت خام ریاض به هند در ماه آوریل به بیش از یک‌میلیون بشکه در روز افزایش یافت. البته محموله‌ها در ماه می تقریباً ۵۰ درصد کاهش داشته است؛ اما در ماه ژوئن دوباره با افزایش همراه بوده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن