اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی

افت ۸۷ درصدی معاملات مسکن در پایتخت

وضعیت بازار معاملات مسکن شهر تهران در فروردین ۹۹ بررسی شد

وضعیت بازار معاملات مسکن پایتخت در فروردین امسال حاکی از تأثیر کرونا بر این بازار بوده به‌نحوی‌که بازار معاملات مسکن، افت ۸۷ درصدی را نسبت به اسفند ۹۸ و کاهش ۶۳ درصدی را نسبت به فروردین ۹۸ نشان می‌دهد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در تازه‌ترین آماری که ارائه کرده، به بررسی وضعیت بازار مسکن در فروردین‌ماه ۹۹ پرداخته است.

بر اساس آمار ارائه‌شده توسط دفتر اقتصاد مسکن، تعداد معاملات انجام‌گرفته در فروردین امسال ۱۳۰۰ معامله بوده است که این رقم در مقایسه با اسفند ۹۸ که ۱۰ هزار و ۲۴۲ معامله بوده، بیش از ۸۷ درصد کاهش و نسبت به فروردین سال گذشته حدود ۶۳ درصد کاهش معاملات را نشان می‌دهد. به‌رغم کاهش قابل‌توجه معاملات در ماه‌های پایانی سال، قیمت‌ها سیر صعودی داشته‌اند. متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی آپارتمانی در فروردین امسال ۱۵ میلیون و ۵۴۷ هزار تومان معامله‌شده که در سال گذشته که متوسط معاملات هر مترمربع واحد مسکونی، ۱۱ میلیون و ۴۱۱ هزار تومان بوده است. معاملات یک مترمربع واحد مسکونی آپارتمانی نسبت به اسفند ۹۸، ۰.۷ درصد کاهش و نسبت به فروردین ۹۸، بیش از ۳۶ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

بر اساس آمار ارائه‌شده، پروانه‌های ساختمانی صادرشده تعداد واحدهای مسکونی در سال ۹۸، به تعداد ۲۸۰۳ واحد بوده است.

همچنین بر اساس آخرین آمار ارائه‌شده توسط دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، در منطقه ۵ شهرداری تهران ۱۸۶ مبایعه به ثبت رسیده که بیشترین حجم معاملات پایتخت را همانند سال گذشته به خود اختصاص داد. کمترین معاملات انجام‌شده در مناطق ۱۶، ۱۹ و ۲۲ بوده که هرکدام با ۱۲ معامله، کمترین میزان معاملات پایتخت را ماه فروردین امسال به ثبت رساندند.

درعین‌حال، منطقه یک شهرداری تهران با هر مترمربع ۳۱ میلیون و ۹۲۰ هزار تومان و منطقه ۳ با هر مترمربع ۲۶ میلیون و ۸۳۷ هزار تومان معامله شد که بیشترین مقدار قیمتی معاملات را به خود اختصاص دادند و مناطق ۱۸ شهرداری تهران با هر مترمربع ۷ میلیون و ۱۱۸ هزار تومان، منطقه ۱۲ با هر مترمربع ۷ میلیون و ۷۱۳ هزار تومان و منطقه ۱۷ با هر مترمربع ۷ میلیون و ۹۱۶ هزار تومان کمترین میزان قیمتی را داشتند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن