اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی

کلاهبرداری یک صرافی فعال در سامانه نیما

تهران (پانا) – به‌گفته عضو اتاق بازرگانی تهران، متأسفانه با وجود آنکه صرافی‌های فعال در سامانه نیما از سوی بانک مرکزی اعتبارسنجی شده‌اند، اما چند ماه پس از آغاز به‌کار این سامانه به‌نظر می‌رسد بار دیگر ضرورت اعتبارسنجی وجود دارد، زیرا گزارش‌هایی از تعدادی از فعالان اقتصادی رسیده که از کلاهبرداری در این سامانه حکایت می‌کند.

به‌گزارش همشهری آنلاین، عباس آرگون، در این زمینه اظهار کرد: در هفته‌های گذشته تعدادی از واردکنندگان به‌منظور دریافت ارز مورد نیازشان، به واریز مبلغ ریالی به‌حساب یکی از صرافی‌های سامانه نیما اقدام کردند، اما با گذشت چند روز نه‌تنها ارزی دریافت نشده که حتی صرافی مذکور مغازه خود را تعطیل کرده و متواری شده است.

عضو اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: با گزارش‌های رسیده به‌نظر می‌رسد این صرافی حدود ۳۰۰ میلیارد تومان منابع مالی از واردکنندگان دریافت کرده و به‌جای عمل به تعهد خود صرافی‌اش را تعطیل کرده است.

آرگون با بیان این‌که در شرایط فعلی حفظ اعتماد و ثبات برای فعالان اقتصادی بیش‌ترین اهمیت را دارد، توضیح داد: وقتی فعالان اقتصادی با وجود تمام انتقادهایی که به سامانه نیما داشتند، در آن حاضر می‌شوند لااقل باید فضای اجرایی این سامانه طوری اعتمادسازی شود که مشکلاتی مانند کلاهبرداری‌های این‌چنینی به‌وجود نیاید.

او خاطرنشان کرد: به‌نظر می‌رسد با توجه به شرایط به‌وجود آمده، بانک مرکزی باید دوباره نسبت به اعتبارسنجی از صرافی‌های فعال در سامانه نیما اقدام کند و در صورت تأیید مجدد اعتبار امکان تبادل ارز به‌وجود آید.

از ماه‌های ابتدایی سال گذشته و با توجه به افزایش قابل توجه نرخ ارز دولت تصمیم گرفت با ارز چند نرخی بازار را مدیریت کند که سامانه نیما بخشی از این نرخ‌ها به‌شمار می‌رود. بر اساس آخرین دستورالعمل ارزی بانک مرکزی صادرکنندگان ایرانی باید ۵۰ درصد از کل ارز حاصل از صادراتشان را وارد این سامانه کنند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن