اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی

چگونگی اجرای بخشنامه دستمزدها در سال ۱۳۹۹

با توجه به تعیین حداقل دستمزد و و نکات مختلفی که کارفرمایان و بنگاه‌ها باید در زمان ارائه لیست بیمه و صورت مزد رعایت کنند، معاونت کسب و کار اتاق تهران در گزارشی به این مساله پرداخته و نکاتی کاربردی را برای مدیران بنگاه‌ها توضیح داده است.

معاونت کسب‌و‌کار اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در گزارشی، نحوه اجرای بخشنامه دستمزد مبنای کسر حق بیمه سال ۱۳۹۹ در سازمان تامین اجتماعی را برای اطلاع و آگاهی فعالان اقتصادی و کارفرمایان بخش ‌خصوصی تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، بر اساس مصوبه شورای عالی کار و بخشنامه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و همچنین بخشنامه سازمان تامین اجتماعی، نرخ حق بیمه سهم کارفرما برای امسال معادل ۲۰ درصد بابت اصل حق بیمه به علاوه ۳ درصد و بابت بیمه بیکاری نیز ۲۳ درصد تعیین شده است. سهم بیمه‌شدگان نیز بر اساس این بخشنامه، همان ۷ درصد است.

بر این اساس، کارفرمایان به هنگام تنظیم فهرست مزد و حقوق و پرداخت حق بیمه، ملزم به رعایت دستورالعمل‌های بخشنامه مصوب هستند.

ستون مبنای مزد و حقوق

۱-حداقل دستمزد روزانه مبنای وصول حق بیمه، بیمه‌شدگان مشمول قوانین کار و تامین اجتماعی در سال ۱۳۹۹ مبلغ ۶۱۱.۸۰۹ ریال است.

الف: مشاغل و فعالیت‌های دارای دستمزد مقطوع، از این بند مستثنی هستند و به هنگام تنظیم لیست باید با لحاظ دستمزد مقطوعی که سازمان تامین اجتماعی برای آن شغل و رسته صنفی تعیین و اعلام می‌کنند، صورت مزد و حقوق پرسنل را تنظیم کنند.

ب: فرمت صورت‌مزد در سایت تامین اجتماعی به گونه‌ای طراحی شده است که دستمزدهای روزانه ثبت می‎‌‎شود. لذا در ستون دستمزد مبنای روزانه نباید از ۶۱۱.۸۰۹ ریال کمتر باشد.

۲سایر سطوح دستمزدی: در سال ۹۵ نرم‌افزار نصب شده در سیستم محاسبه حق بیمه طبق لیست، به گونه‌ای عمل می‌کند که مبنای دستمزد سال قبل (سال ۹۸) را مبنای محاسبه حق بیمه سال جاری  قرار می‌دهد. بنابراین برای محاسبه افرادی که دستمزد آنان در سال ۹۸ از حداقل دستمزد سال مذکور بیشتر بوده، ملاک محاسبه دستمزد مبنای روزانه آنان برای سال ۹۹، براساس آخرین دستمزد روزانه سال ۱۳۹۸، معادل ۱۵ درصد به علاوه رقم ثابت روزانه ۳۰,۳۳۸ ریال به شرح ذیل افزایش می یابد.

مزد روزانه شغل در ۱۳۹۹= (۳۰۳۳۸ + ۱/۱۵ x  آخرین مزد روزانه شغل درسال ۱۳۹۸)

۳– به هنگام محاسبه حق بیمه چنانچه بیمه‌شدگانی در آخرین گزارش بازرسی انجام شده مربوط به قبل از اول فروردین ماه ۹۹ دستمزد آنان بیش از حداقل دستمزد روزانه سال ۹۸ (۵۰۵,۶۲۷ ریال) درج شده باشد، چنانچه کارفرما در سال ۹۹ از ارسال لیست و پرداخت حق بیمه افراد مذکور خودداری یا در لیست‌های ارسالی ترک‌کار آنها اعلام نشود، دستمزد آنان طبق فرمول سایر سطوح دستمزدی محاسبه می‌شود.

۴حداکثر دستمزد: با توجه به مصوبه شورای عالی تامین اجتماعی، حداکثر دستمزد روزانه مشمول کسر حق بیمه در سال جاری ۷ برابر حداقل دستمزد روزانه معادل ۴,۲۸۲,۶۶۳ ریال تعیین می‌شود. در نتیجه ستون مزد روزانه می‌تواند از حداقل (۶۱۱,۸۰۹ ریال) شروع و تا حداکثر (۴,۲۸۲,۶۶۳ ریال) تعیین شود.

ستون مزایای لیست مزد و حقوق

طبق بند (۳) مصوبه شورای عالی کار مقرر شده ‌است، کارفرمایان مشمول قانون کار به کلیه کارگران اعم از دائم و موقت ماهیانه ۴,۰۰۰,۰۰۰ ریال (معادل ۴۰۰ هزار تومان) به عنوان کمک هزینه اقلام مصرفی خانوار پرداخت کنند.

از سال ۱۳۹۴ نرم‌افراز محاسبه حق‌بیمه طبق لیست در سازمان تامین اجتماعی به گونه‌ای است که چنانچه کارفرمایی این مبلغ را در ستون مزایا لحاظ نکند، سیستم این رقم را مشمول کسر حق بیمه دانسته و کارفرما را بابت آن بدهکار می‌کند. (بدهی به استناد لیست که قطعی و غیرقابل اعتراض است). لازم است این مبلغ به انضمام سایر مزایای مشمول کسر حق بیمه از جمله پایه سنواتی، حق مسکن و … در ستون مزایا به صورت روزانه درج شود.

از آنجا که حقوق و مزایای بیمه شده در ستون‌های لیست مزد و حقوق روزانه بر مبنای روزانه است، در ستون روزهای کارکرد بسته به روزهای کاری بیمه شده، در شش ماهه اول سال تا ۳۱ روز و در شش ماهه دوم تا ۳۰ روز (اسفند ۲۹ روز)، می‌تواند ثبت شود، بنابراین جمع ستون حقوق و مزایای مشمول کسر حق بیمه، حاصل‌ضرب جمع حقوق مبنا و مزایای مشمول روزانه  ضرب در روزهای کاری بیمه شده می‌شود و ملاک کسر حق بیمه خواهد بود. بدیهی است برخی از مزایا از قبیل حق اولاد مشمول کسر حق بیمه نیست و به کارکنان حائز شرایط، طبق قانون این مبلغ تعلق می‌گیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر از مبنای پرداخت حق بیمه سایر بیمه‌شدگان مانند بیمه‌شدگان اختیاری، حرف و مشاغل آزاد، رانندگان و کارگران ساختمانی این فایل را دریافت و مطالعه کنید.

بخشنامه معاونت بیمه سازمان تامین اجتماعی در خصوص دستمزد مبنای کس حق بیمه در سال ۱۳۹۹ را نیز اینجا دریافت و مطالعه کنید.

لازم به ذکر است مشاوران اتاق بازرگانی تهران در حوزه بیمه تامین اجتماعی و مالیات پاسخگوی سوالات اعضای اتاق هستند. این سوالات می‌تواند با تماس با سامانه ۱۸۶۶ یا به صورت آنلاین از طریق بخش مشاوره سایت مطرح شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن