اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی

واردات کالاهای اساسی ۲۸ درصد افزایش یافت

مهر

 یزدان سیف در نشستی خبری که در حال برگزاری است، با بیان اینکه علی رغم فشارهای آمریکا و برخی متحدانش، کشور در تأمین کالاهای اساسی وضعیت بسیار مطلوبی دارد، گفت: تا امروز یک میلیون و ٢٠٠ هزارتن ورودی کالا به داخل کشور داشتیم.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی گفت: هفته گذشته که بنده در بندر امام (ره) بودم اسکله خالی برای تخلیه کشتی‌ها نداشتیم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه ذخایر کشور نسبت به ١٨ ماه گذشته بی نظیر است، افزود: در حوزه واردات کل کالاهای اساسی در دو ماه فروردین و اردیبهشت امسال ٢٨ درصد رشد داشتیم.
افزایش ۱۵ درصدی خرید تضمینی گندم
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بخش کشاورزی امسال از بلایای طبیعی دچار آسیب های زیادی شد، به طوری که دو استان اول تولیدکننده گندم کشور و همچنین استان لرستان که بخشی از گندم مورد نیاز ما را تامین می کند، از این بلایا آسیب دیدند؛ با این حال بارندگی های مطلوب باعث افزایش تولید در بسیاری از نقاط کشور شده است.
وی اضافه کرد: به همین دلیل میزان خرید تضمینی گندم از سال گذشته بیشتر بوده و ما تا ۴ خرداد ۹۸ حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری کرده ایم که حدود ۱۵ درصد از مدت مشابه سال گذشته بیشتر است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: با همت دولت، سازمان برنامه و بودجه، وزارت جهاد کشاورزی و سایر دستگاه های مسئول تاکنون حدود ۲۹ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال (۹۰ درصد مطالبات گندم کاران) پرداخت شده و باقی آن نیز به زودی به حساب آنان واریز می شود.
وی اضافه کرد: در حوزه دانه های روغنی نیز تاکنون حدود ۱۳۰ هزار تن دانه روغنی کلزا خریداری شده که این رقم نسبت به سال گذشته نزدیک به ۳ درصد رشد دارد و حداکثر تا بعد از ظهر امروز یا صبح فردا مطالبات کلزاکاران به طور صددرصد پرداخت خواهد شد.
این مقام مسئول میزان مطالبات کلزاکاران را حدود ۳هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال عنوان کرد.
شکر به وفور در بازار وجود دارد
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در دو ماه پایانی سال گذشته به دلیل بارندگی برداشت نیشکر به تاخیر افتاد و ما ناچار شدیم با ورود ذخایر استراتژیک به بازار شرایط بازار را کنترل کنیم، اظهارداشت: با وقوع سیلی که در اوایل سال جاری رخ داد، علاوه بر اینکه برداشت نیشکر کاملاً متوقف شد، شکرهایی که تولید شده بود نیز در انبارها محبوس شد. ضمن اینکه برخی از مزارع نیشکر آسیب دیدند. با این حال تا به امروز برای جبران این مسئله واردات خوبی انجام شده و روند واردات امیدبخش بوده است.
وی اضافه کرد: از دوم اردیبهشت ماه تا ۳۱ اردیبهشت ماه امسال ۳۴۹ هزار تن پیش فاکتور به عنوان حواله دریافت شکر به مصرف کنندگان اعم از صنایع شیرینی و شکلات، ستاد های تنظیم بازار استانی و سایر متقاضیان داده شده که برای ۲۳۲ هزار تن آن پول پرداخت شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن