اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی

مصوبه دولت علیه رقابت در صنعت استخراج رمزارز

سپهر محمدی

 مصوبه اخیر دولت درباره آزادسازی استخراج ارز رمزنگاری شده و تعیین تعرفه انرژی مصرفی در این صنعت، یکجانبه و بدون مشورت با بخش خصوصی تهیه شده است. به طور مشخص تنها منافع دولت در این مصوبه دیده شده و همین اقدام دولت، زمینه فرار سرمایه گذار بخش خصوصی از این صنعت را فراهم می کند. با تعرفه انرژی که دولت اعلام کرده، سرمایه گذار بخش خصوصی رغبتی به فعالیت در این صنعت ندارد، و  هم اکنون  بسیاری از فعالان وارد فرایند خروج تجهیزات و سرمایه از کشور برای فعالیت در این صنعت شده اند.
مصوبه اخیر دولت علاوه بر رشد تعرفه برق مصرفی در این صنعت، موانع بورکراسی را هم در این صنعت ایجاد کرده است.  هرچند مانع دوم، قابل رفع و رجوع به نظر می رسد اما تعرفه اعلام شده رقابتی نیست.  
دولت درحالی چنین تعرفه ای برای برق صنعت استخراج رمزارز اعلام می کند که در کشورهای همسایه ما مثل  گرجستان و ارمنستان فعالان این صنعت می توانند بدون پرداخت مالیات و موانع خاص و با دریافت انرژی با قیمت مناسب ارزرمز تولید کنند. سرمایه گذار بخش خصوصی تنها به شرایط مناسب کسب وکار نگاه می کند و اگر در ایران شرایط مناسبی برای فعالیت وجود نداشته باشد، کوچ کرده و سرمایه اش را هم می برد. متاسفانه مصوبه دولت مشوق بخش خصوصی برای فعالیت در ایران نیست و گریزدهنده سرمایه هم هست.
دولت می توانست به جای اعلام تعرفه برق صادراتی و گاز برای استخراج رمزارز، عرضه انرژی این صنعت را به بورس انرژی واگذار کند. فعال بخش خصوصی می تواند از بورس انرژی برق و گاز مورد نیاز صنعت را با قیمت رقابتی خریداری کند و هم تولیدکننده برق باشد و هم خریدار برق. اینکه هیئت دولت بدون توجه به ظرفیت هایی مثل بورس انرژی تعرفه برق برای یک صنعت خاص را بالا می برد، جای تامل است.
دولت صرفا در مصوبه اخیر منافع خود را دیده و هیچ توجهی به منافع بخش خصوصی و زمینه سازی برای حضور آن نداشته است. این درحالی است که نتیجه چنین بازی نتیجه باخت-باخت خواهد بود چراکه بخش خصوصی به طور کلی وارد این صنعت نمی شود و دولت هم درآمدی کسب نخواهد کرد.
انجمن بلاکچین ایران، کمیته رمزارز نظام صنفی رایانه ای، انجمن رمز ایران و کمیته فناوری های نو اتاق بازرگانی از تشکل های بخش خصوصی فعال در این صنعت به شمار می روند. قرار است یک شورای هماهنگی بین تشکل های بخش خصوصی راه اندازی شود و انتظار ما از دولت این است که در زمینه های مشابه با تشکل های بخش خصوصی مشورت کند. هرچند به طور کلی از به رسمیت شناختن استخراج ارزرمز استقبال می کنیم اما در زمینه تعیین تعرفه برق و گاز برای صنعت استخراج رمزارز منابع این بخش دیده نشده است و نرخ های اعلام شده رقابتی نیست.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن