اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی

فروش محصولات چوبی کاهش یافت

ایسنا

 اسماعیل الهیان در گفت‌وگو با ایسنا، در رابطه با بازار چوب و تخته، گفت: ۵۰ درصد از نیاز بازار از طریق محصولات وارداتی و ۵۰ درصد مابقی از طریق تولید داخلی در کشور تأمین می‌شود که در تأمین محصولاتی همچون MDF، نئوپان و روکش‌های در، نیمی از نیاز بازار از طریق واردات و در زمینه پارکت و روکش‌های طبیعی ۷۰ درصد بازار از مسیر واردات تأمین می‌شود.
رئیس اتحادیه فروشندگان چوب و تخته و فیبر سه لایی با بیان اینکه ماشین‌آلات تماماً وارداتی است، ادامه داد: به دلیل تحریم‌ها و افزایش قیمت ماشین‌آلات، دستگاه‌های جدید و به‌روز به کشور وارد نشده و ماشین‌آلات قدیمی در فرآیند تعمیرات و به‌روزرسانی قرار گرفته‌اند که قطعات یدکی و مصرفی آنها به دلیل عدم دسترسی آسان دارای قیمت تمام شده قابل توجهی است.
وی خاطرنشان کرد: سفارش‌گذاری محصولات وابسته به چوب در پی کاهش قدرت خرید مردم و افزایش قیمت تمام شده کالا، کاهش یافته و تعمیرات و نگهداری از محصولات قدیمی جایگزین خرید کالای جدید شده است.
الهیان با بیان اینکه قیمت مواد اولیه و محصولات در یک سال اخیر دو برابر شده است، اظهار کرد: عموم مصرف‌کنندگان داشته‌های خود را تعمیر و نوسازی می‌کنند و این در حالی است که بازارهای صادراتی نیز با مشکلاتی همراه شده و تنها محصولات کار شده در حد محدود به برخی بازارها صادر می‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن