اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی

سرمایه گذاری در صنعت برق فراموش شده است؟

سرمایه گذاری در تولید برق در ایران از سال ۸۴ به بعد با تصمیم دولت های نهم و دهم کاهش یافته و انجام نشده است.

 

حمیدرضا صالحی

با تلاش های وزارت نیرو در امر بهینه سازی مصرف و مدیریت بار، و بارندگی مناسب در زمستان سال گذشته، ظرفیت خوبی برای تولید برق در نیروگاه های کشور فراهم شده است. همین ظرفیت و افزایش تولید باعث شد امسال در زمان پیک مصرف که در آغاز تابستان است، وضعیت بهتری داشته باشیم. با این وجود خاموشی ها در تابستان در کشور ما در زمان اوج مصرف ادامه پیدا می کند چراکه در سالیان گذشته در صنعت برق کشور سرمایه گذاری کلانی انجام نشده است. صنعت برق کشور از سال ۸۴ تا سال جاری سرمایه گذاری متناسب با مصرف نداشته است. از سوی دیگر مصرف هم در کشور منطقی و استاندارد نیست و بنابراین با تولید بیشتر هم به مصرف نمی رسیم.

سرمایه گذاری در تولید برق در ایران از سال ۸۴ به بعد با تصمیم دولت های نهم و دهم کاهش یافته و انجام نشده است. از این سال به بعد، توسعه بخش تولید برق به بخش خصوصی واگذار شده اما این بخش به دلیل قیمت پایین انرژی و عدم توجیه اقتصادی برای مشارکت در طرح های توسعه تولیدی تمایلی به سرمایه گذاری نشان نداده است. رشدی که در تولید برق انجام شده مربوط به سال های پیش از سال ۸۴ است درحالیکه مصرف در کشور ما سالانه افزایش یافته است. هرچند مصرف در ایران بیش از متوسط جهانی است اما برای بهبود سطح خاموشی ها در کشور باید به سرمایه گذاری در بخش تولید فکر کرد.

توسعه تولید در صنعت برق به توسعه فرصت های صادراتی هم می انجامد. هم اکنون عراق یکی از مهم ترین خریداران برق صادراتی ایران است و افزایش صادرات برق ایران به این کشور هم مشکلی در تامین برق داخل ایجاد نمی کند. ایران در قرارداد فروش برق به عراق یادآور شده که اولویت با تامین برق داخل کشور است با این حال باید، برای رساندن سطح ظرفیت صادرات به جایی که فروش برق به طور مستمر به مشتریان ادامه پیدا کند، تلاش کرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن