اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی

دچار کمبود مصالح ساختمانی نخواهیم شد

ایسنا

محمد اسلامی در حاشیه جلسه امروز (چهارشنبه) هیئت دولت اظهار کرد: پروژه مسکونی مهر به همراه ۴۰۰هزار واحد در طرح های مختلف تعریف شده و در بعضی شهرها آغاز شده ، برنامه ریزی های ما به این سمت است که در سال ۹۸ و ۹۹ به بهره‌برداری برسانیم.
وی ادامه داد:نکنه مهم این است که بتوانیم زمین ها را پیش‌بینی و برای این کار واگذار کنیم . از همه مهم تر اینکه اعتماد انبوه سازان و سازندگان را جلب کنیم تا بتوانیم آن‌ها را بیاوریم تا مشارکت کنند. تا امروز این اقدامات صورت گرفته است.
وزیر راه و شهرسازی افزود:گام بعدی این است که تسهیلاتی که به سازندگان می دهیم را افزایش دهیم اعتقادی نداشتیم تا وام خرید را افزایش دهیم زیرا باعث افزایش آثار تورمی می شود. چون معتقد هستیم که به جامعه هدف ما کمکی نمی‌کند. اما سازنده در این صورت انگیزه پیدا می‌کند تا تسهیلات و زمین که تقریبا حدود ۶۰ درصد افزایش پیدا کرد یعنی از ۶۰ میلیون تومان به ۱۰۰ میلیون افزایش پیدا کرده  را در دسترس داشته باشد. سهم دریافتی را سازنده به خریدار می تواند واگذار کند.
اسلامی گفت: گام سوم مربوط به بازار تعهدی مصالح است که  کارت اعتباری آن با مشارکت بانک مسکن و بنیاد مسکن طراحی شده و ان‌شاءالله به زودی عملیاتی می‌شود و سازندگان می‌توانند این تسهیلات را بگیرند که کمک بسیار شایانی به متناسب سازی قیمت تمام شده مسکن می کند.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا بازسازی تخریبات حاصل از سیل بر  قیمت مسکن اثر می‌گذارد گفت: خیر این اتفاق نمی افتد. به برکت باران الهی سرزمین ما از آب پر شده است؛ البته آسیب هایی دیده ایم . مهم ترین کارمان برای شهر هایی است که رودخانه دارند،پلهای آن ها آسیب دیده اند و در حال تعمیر آن ها هستیم.
وی خاطر نشان کرد: در حال کنترل و نظارت بر روی شهرهایی هستیم که رودخانه دارند که حریم آن حفظ شود. زمین هایی را در  پل‌دختر و معمولان واگذار کردیم . کسانی که در بستر یا حریم رودخانه  سکنی داشتند ، به آنجا بروند.
اسلامی در پایان گفت: ظرفیت ها وسیع است و دچار کمبود مصالح نخواهیم شد. حدود ۱۷۹ هزار واحد آسیب دیده است. ۷۹ هزار واحد  آن باید ساخته شود و حدود ۱۰۴ هزار واحد  آن نیاز به بازسازی دارد. این امر به تولید اشتغال می انجامد و باعث می شود خانه های مردم نو و بهتر شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن