اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی

حضور شرکت‌های ایرانی در پروژه‌های نفت و گاز عراق بررسی شد

ایسنا

 
این نشست به دعوت اتاق مشترک بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و عراق به منظور بررسی فرصت‌های همکاری دو طرف در عرصه نفت و گاز و همچنین آشنایی رؤسای اتاق‌های صنایع شهرهای بابل، ناصریه و بصره با توانمندی‌های شرکت طراحی و مهندسی صنایع انرژی برگزار شد.
ثامر غضبان، وزیر نفت عراق ۱۸ فروردین ماه امسال از شرکت طراحی و مهندسی صنایع انرژی (EIED) از زیرمجموعه‌های شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت (اویک) بازدید کرده بود و در جریان این بازدید مقرر شد با همکاری اویک و شرکت‌های عراقی، زمینه استفاده از ظرفیت‌های مشترک طرفین فراهم شود.
در این جلسه، راهکارهای همکاری طرف‌ها در بخش‌های پالایشگاهی و گازرسانی در شهرهای بابل، ناصریه و بصره بررسی و تبادل نظر شد.
مرتضی بهیه، رئیس اتاق صنایع بابل که راهبری هیئت تجاری متشکل از اتاق‌های صنایع چند شهر و همچنین جمعی از استادان دانشگاه و تئوریسین‌های اقتصادی عراق را بر عهده داشت، با ابراز امیدواری نسبت به بهره‌مندی از قابلیت شرکت‌های ایرانی برای ورود به بازار عراق گفت: تدوین برنامه‌های همکاری میان دو طرف ایران و عراق، فرصت مناسبی را برای شرکت‌های معتبر و باتجربه نفت و گاز ایران برای حضور در بازار عراق فراهم می‌کند.
وی تصمیم دولت عراق برای دنبال کردن سرمایه‌گذاری در اجرای پروژه‌های صنعت نفت در شهرهای ناصریه، بابل ودیاله را فرصت خوبی برای شرکت‌های ایرانی به منظور ورود به بازار عراق عنوان کرد و گفت: تلاش داریم شرکت‌های فعال در حوزه نفت و گاز ایران بتوانند در اولین فرصت در پروژه‌های صنعت نفت و گاز عراق وارد شوند.
سیدحمید حسینی، دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و عراق نیز در این نشست با تاکید بر اینکه به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه ایران، فرصت حضور مستقیم در صنعت نفت عراق برای شرکت‌های ایرانی وجود ندارد، در گفت‌وگو با اعضای هیئت تجاری عراق ابراز امیدواری کرد شرکت‌های ایرانی بتوانند در همکاری با شرکت‌های معتبر پیمانکاری بخش خصوصی و بخش دولتی عراق و تشکیل کنسرسیوم با این شرکت‌ها، در پروژه‌های نفت و گاز این کشور ایفای نقش کنند.
بنا بر اعلام وزارت نفت، حسین فالح مزید، رئیس اتاق صنایع ناصریه نیز در این نشست عنوان کرد: با توجه به اینکه پروژه‌های نفتی و پالایشگاهی هزینه‌بر هستند، قوانین جدید عراق در جهت تسهیل فعالیت‌های شرکت‌های خارجی مانند شرکت‌های ایرانی به‌روز خواهد شد.
رئیس اتاق بازرگانی ناصریه با تاکید بر اینکه فرصت قابل توجهی در عراق در خصوص انتقال گاز شهری وجود دارد، تصریح کرد: ایران فناوری قابل‌توجهی در عرصه گاز دارد، این در حالی است که سیاست درستی در خصوص مصرف گاز در عراق وجود ندارد. تجربه ایران در عرصه صنعت گاز نشان داده است که فرصت‌های مناسبی برای کمک به عراق در این خصوص وجود دارد؛ فرصت‌هایی که می‌تواند شرایط را به سمت بهره‌گیری از خط لوله گاز به جای استفاده از کپسول (در شرایط کنونی) سوق دهد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن