اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی

تجارت با همسایگان با ارزهای محلی به تحقق جهش تولید کمک می‌کند

در نشست جلسه شورای گفت‌وگوی البرز مطرح شد

هفتاد و دومین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی البرز برگزار شد. رئیس اتاق کرج، در این نشست گفت: با تلاش نمایندگان بخش خصوصی و فعالان اقتصادی، نمایشگاه دائمی توانمندی‌های تولیدی، صادراتی استان البرز به‌عنوان یکی از نمادهای افتخار استان و عامل تقویت توانمندی‌های بخش خصوصی بازگشایی شد.

رحیم بنامولایی افزود: با یاری استاندار محترم و همکاری سازمان صمت، جهاد کشاورزی، پارک فناوری و تشکل‌های بخش خصوصی توسط اتاق کرج می‌توانیم نمایشگاهی را ترتیب دهیم که به‌جای عرضه توانمندی شرکت‌ها، به ارائه نیازمندی‌های آنها اختصاص یابد و فرصت مناسبی برای افراد موفق و صاحب ایده در شرکت‌های دانش‌بنیان، استارتاپ‌ها و همین‌طور انطباق آنها با تولیدکننده‌ها شود تا بتوانند با استفاده از توان فنی و مهندسی خود نسبت به ارائه راه‌حل و یا تولید محصول و انعقاد قرارداد بپردازند.

رئیس اتاق کرج گفت: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری درباره تسهیل صدور مجوزها، نیازمند حمایت استانداری هستیم تا با گسترش و آماده‌سازی زیرساخت‌های لازم سخت‌افزاری و شبکه، از طریق راه‌اندازی پنجره واحد، بتوانیم به اهداف سازمانی استان برسیم.

بنامولایی تصریح کرد: در شرایط تحریم یکی از ظرفیت‌های بسیار خوب جهت تحقق شعار جهش تولید، صادرات از طریق تبادل پول‌های ملی با کشورهای همسایه و تعاملات تجاری با آنها به‌ویژه منطقه اوراسیا و آسیای میانه و حاشیه خلیج‌فارس است که تحقق این امر می‌تواند با حمایت بانک مرکزی و همچنین دولت از بخش خصوصی انجام شود.

او افزود: ما می‌توانیم با انسجام مدیریتی، ارتباط با تجار، تولیدکننده‌های کشورهای همسایه و گرفتن یکسری خدمات و بخشی از مواد اولیه از آنها، به دو هدف رونق صادرات و همین‌طور پوشش واردات دست پیدا کنیم، اتاق‌ها نیز می‌توانند محوری جهت تحقق این اهداف باشند.

بنامولایی در ارتباط با کنترل روند افزایش تورم که موجب نارضایتی، مشکلات معیشتی و ایجاد شکاف بین آحاد مردم شده است گفت:

رئیس اتاق کرج با اشاره به تغییرات به وجود آمده در روند مصرف، تأمین کالا، تأمین آموزش و … به‌واسطه ویروس کرونا گفت: می‌بایست با استفاده حداکثری از شرایط موجود و با بالا بردن بهره‌وری و تغییر نظام پرداخت از وقت مزدی به کارمزدی نسبت به راه‌اندازی کسب‌وکارهای نوین اقدام نمود.

در این جلسه رئیس‌کل دادگستری استان البرز با تأکید بر ضرورت استفاده از ظرفیت‌های مختلف شورای حل اختلاف برای حل مسائل و مشکلات فعالان اقتصادی از تشکیل شورای مشورتی اقتصادی خبر داد و گفت: این شورا با حضور سه نماینده از اتاق بازرگانی و یک نماینده از شهرک‌های صنعتی و نماینده دولت تشکیل می‌شود.

حسین فاضلی هریکندی گفت: هدف از تشکیل شورای مشورتی اقتصادی این است که فعالان اقتصادی چالش‌ها و مشکلات خود را بدون واسطه و دغدغه مطرح کنند.

در این جلسه استاندار البرز نیز ضمن تأکید بر لزوم حمایت دولت از بخش خصوصی گفت: خوشبختانه اتاق کرج در شرایط تحریم توانسته است گام‌های مؤثری در زمینه رونق تولید بردارد.

او با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در زمینه تحریم و تأکید ایشان بر استفاده از ظرفیت‌های بومی و ملی در شرایط فعلی خاطرنشان کرد: امیدواریم با همکاری و اتحاد و انسجام نمایندگان قوای سه‌گانه در استان بتوانیم در رفع مشکلات مردم و فعالان اقتصادی گام‌های مؤثری برداریم.

فاضلی هریکندی ادامه داد در شرایط تحریم می‌توان با انسجام ملی و استفاده از اندیشه‌های ایرانی و ظرفیت‌های بومی در جهت تحقق شعار جهش تولید حرکت کرد.

نماینده عالی دولت در استان البرز با اشاره به مصوبه بسته‌های حمایتی مالیاتی از تشکیل کارگروهی جهت رصد و جذب اعتبار ۱۲۵۲ میلیارد تومانی مصوب دولت جهت حمایت از آسیب دیدگان از ویروس کرونا خبر داد.

در ادامه این جلسه پیشنهاد‌های جلسه کارشناسی با موضوع گزارش اقتصاد کرونا در حوزه مالیات به همراه بسته پیشنهادی دبیرخانه شورا در راستای حمایت از فعالان اقتصادی استان در حوزه مذکور و همچنین گزارش دبیرخانه شورای گفتگوی مرکز با موضوع اقتصاد کرونا در حوزه تأمین مالی کسب‌وکارها مطرح و با اصلاحاتی به تصویب رسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن