اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی

بانک مرکزی برای عبور از رکود به بخش خصوصی تکیه کند

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: بانک مرکزی که این روزها زیر شدیدترین فشارها برای تنظیم بازار ارز و جلوگیری از طغیان نرخ ارز قرار دارد، بدون چون و چرا باید بپذیرد که برای عبور اقتصاد از روزگار ناخوش باید به بخش خصوصی تکیه دهد و اجازه دهد.

حسین سلاح‌ورزی اظهار داشت: سربلندی و ماندگاری همراه با بهروزی سرزمین ایران و شهروندان بردبار و مداراجوی این مرزوبوم باید در پله نخست اراده هر شخص و گروهی باشد. در این روزهای سخت کشور هر فعالیت و تصمیمی بایستی به نفع ایران باشد و راه برای رسیدن به روزهای خوش هموار شود.

وی افزود: بدین‌ جهت صادرکنندگان با اصالت و ریشه دار ایرانی هم به مثابه یک قشر از همه اقشار ایران باید این مسیر و هدف را در صدر فعالیت‌های خود بگنجانند و ضمن نگهداری از سرمایه و بنگاه خود در این روزهای دشوار در کنار نهاد دولت بایستند.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: از سوی دیگر نهاد دولت و به ویژه بانک مرکزی که این روزها زیر شدیدترین فشارها برای تنظیم بازار ارز و جلوگیری از طغیان نرخ ارز قرار دارد، بدون چون و چرا باید بپذیرد که برای عبور اقتصاد از روزگار ناخوش باید به بخش خصوصی تکیه دهد و اجازه دهد در این شرایط ناهموار بخش خصوصی واقعی و دلسوز، دولت را همراهی کند.

سلاح‌ورزی یادآور شد: اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران یک نهاد قانونی است و ضمن اینکه وظیفه دارد به دولت و سایر قوای اداره‌کننده کشور مشورت دهد باید از منافع بخش خصوصی و ازجمله صادرکنندگان دفاع و حمایت کند و البته اگر در میان اعضای اتاق، تخلف‌هایی باشد در برابر آن بایستد که کماکان چنین رویه در تشکل‌های بخش خصوصی و اتاق بازرگانی حکفرما بوده است.

وی تاکید کرد: واقعیت این است که در هفته‌های تازه سپری شده تعامل بانک مرکزی و اتاق بازرگانی ایران از تعادل و توازن منطقی، لازم و کافی، اندکی منحرف شده و این مایه ناخشنودی همه کسانی است که نمی‌خواهند نهادهای مدنی و دولت در تعاملی سازگار و بر پایه درک واقعیت‌های سخت و تلخ مفاهمه داشته باشند.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: حالا که رئیس جمهور محترم در پاسخ به نامه ریاست اتاق ایران از آقای همتی خواسته‌اند که پیشنهادهای اتاق بازرگانی بررسی شود، بهترین موقعیت برای راستی‌آزمایی و برطرف کردن تردیدها درباره مقاصد، نیات و هدف‌های دو نهاد مهم فراهم آمده است.

بر اساس گزارشی از ایرنا، سلاح‌ورزی ادامه داد: تجربه نشان داده است سخن گفتن با حسن‌نیت و با این راهبرد که منافع ایران درصدر باشد کارآمدترین ابزار و سلاح در این موقعیت است. تردیدی نیست که در دور تازه گفت‌وگوها که باید با شتاب لازم شروع شود بازرگانان و صادرکنندگان ایرانی برای حفظ منافع ملی و صیانت از این آب و خاک بیشترین فدارکاری در چارچوب‌های منطقی را برای برگرداندن ارزهای صادراتی در این شرایط سخت خواهند داشت.
وی در پایان خاطرنشان کرد: بانک مرکزی نیز توجه داشته باشد که صادرکنندگان باید برای همیشه در صحنه بمانند تا مقوله صادرات ادامه داشته باشد و چراغ تأمین ارز روشن بماند؛ به این ترتیب شنیدن و اجرای آن بخش از خواسته‌های منطبق بر خرد اقتصادی و ماندگاری مقوله صادرات باید در دستور کار همه بخش‌های دولتی از جمله بانک مرکزی باشد. باید دست به دست هم دهیم تا در مسیر گذر از یک دوره سخت ایران، کمترین آسیب به منافع ملی و منافع شهروندان وارد شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن