اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی

بازارهای جهانی نفت با قیمت ۶۳ دلار بسته شد

فارس به نقل از رویترز

پس از اینکه عربستان اعلام کرد که اوپک به توافق برای تمدید توافق کاهش تولید پس از ماه ژوئن نزدیک است، قیمت نفت در معاملات روز جمعه نزدیک به ۳ درصد افزایش یافت و از کمترین رقم ۵ ماه گذشته که در هفته گذشته ثبت شده بود، فاصله گرفت.
هر بشکه نفت برنت با ۱.۶۲ دلار افزایش ۶۳.۲۹ دلار فروخته شد و هر بشکه نفت خام آمریکا با ۱.۴۰ دلار افزایش ۵۳.۹۹ دلار معامله شد.
نفت برنت سومین هفته کاهشی خود را با افت حدود ۲ درصدی قیمت ثبت کرد اما نفت خام آمریکا حدود یک درصد طی هفته گذشته افزایش یافت. هر دو شاخص نفتی، کمترین رقم از ماه ژانویه را ثبت کردند.
خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان در کنفرانسی در روسیه گفت اوپک و هم‌پیمانانش توافق کاهش تولید را تمدید خواهند کرد.
وی توضیح داد درحالی‌که اوپک به توافق نزدیک می شود اما مذاکرات بیشتری با کشورهای غیراوپکی که بخشی از این توافق هستند، نیاز است.
عرضه نفت همچنین با تحریم‌های نفتی امریکا علیه ایران و ونزوئلا محدود شده است. واشنگتن فشارها بر شرکت دولتی ونزوئلا را تنگ‌تر کرده است.(جزئیات بیشتر)
در آمریکا، شرکت‌های انرژی در هفته گذشته از تعداد دکل‌های فعال نفتی کاستند و تعداد این دکل‌ها به کمترین میزان از فوریه ۲۰۱۸ رسید. حفاران آمریکایی ۱۱ دکل را خاموش کردند که بیشترین کاهش هفتگی از ماه آوریل به شمار می‌رود. مجموع دکل‌های نفتی فعال به ۷۸۹ دکل کاهش یافته است.
همچنین قیمت نفت به علت افزایش ارزش بازار اوراق قرضه نیز تقویت شده‌ است. پس از اینکه کاهش فرصت‌های شغلی در آمریکا، احتمال کاهش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو را افزایش داد، بازارهای اوراق قرضه کردند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن