اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی

انتقاد حجتی از بازار سیاه مرغ/ محدودیتی در تولید و عرضه میوه و مرغ نداریم

منبع: ایسنا

 محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی در حاشیه مراسم “درختکاری” به مناسبت هفته “منابع طبیعی و درختکاری” که در سازمان جنگل‌ها برگزار شد، در پاسخ به سوالی در مورد ذخایر گوشت قرمز و سفید و همچنین ذخایر میوه برای شب عید، گفت‌: همان طور که بارها اعلام کرده‌ام در رابطه با میوه میزانی را که ستاد تنظیم بازار در آذر و دی ماه برای تأمین، مقرر کرده بود، توسط همکاران ما در سازمان تعاون روستایی به طور کامل تأمین شده است.
وی ادامه داد: ذخایر احتیاطی، میزانی را که باید به استان‌ها منتقل می‌شد، چه در مورد سیب و یا پرتقال، در سردخانه‌های استان‌ها زیر نظر ستاد تنظیم بازار استان‌ها قرار دارد.
وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: بعید است که در مورد تأمین میوه مشکلی وجود داشته باشد در مورد قیمت آن نیز من در حال حاضر حضور ذهن ندارم، البته این موارد توسط ستاد تنظیم بازار تأمین می‌شود. امروز در وزارت صنعت، معدن و تجارت جلسه تنظیم بازار با حضور دستگاه‌های مختلف تشکیل شده و یکی از دستورات کار این جلسه، بحث قیمت میوه است که در صورت تعیین ابلاغ می‌شود. از روزهایی که مقرر می‌کنند، میوه شب عید توزیع می‌شود.
وزیر جهاد کشاورزی در ادامه در مورد تأمین گوشت سفید، بیان کرد: تولید گوشت سفید افزایش یافته است و هم این که ذخایری در کشور داریم که عرضه ذخایر مرغ منجمد از دیروز (دوشنبه) در کشور آغاز شده و به تدریج توزیع آن بیشتر خواهد شد.
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود، یادآور شد: از نظر گوشت سفید محدودیتی نداریم، تنها متأسفانه بحث سیاه بازار وجود دارد که عده‌ای سوءاستفاده می‌کنند. لازم است که با این موارد برخورد جدی شود. این مشکل به خصوص در تهران و به طور ویژه در مورد عرضه کنندگان میدان بهمن وجود دارد. متأسفانه این افراد قدری کم لطفی می‌کنند که از آنها خواهش می‌کنم در چارچوب خریدی که انجام می‌دهند و در قالب قیمت‌های تعیین شده نسبت به عرضه گوشت سفید اقدام کنند و از فرصت شب عید سوءاستفاده نکنند و با مردم مهربان‌تر باشند.
حجتی خاطرنشان کرد: البته عرضه مرغ منجمد به وفور صورت می‌گیرد و امیدوار هستیم کسانی که از سیاه بازار سوءاستفاده می‌کنند و برای شب عید مشکل ایجاد می‌کنند؛ روحیه نوع دوستی را در خود تقویت کرده و به خود بیایند.
وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: مرغی که در نیمه اول بهمن ماه جوجه‌ریزی شده، امروز در بازار عرضه می‌شود. حدود ۱۲۲ تا ۱۲۵ میلیون جوجه‌ریزی شده است که نسبت به پاییز امسال حدود ۳۰ درصد افزایش دارد. بنابراین در تولید و عرضه مشکلی نداریم و تنها باید احتیاط‌ها در این زمینه بیشتر و سوءاستفاده‌ها کمتر شود.
همچنین حجتی با حضور در سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور نسبت به کاشت یک اصله نهال”آلوچه” اقدام کرد.
وزیر جهاد کشاورزی در حاشیه این مراسم در پاسخ به این سوال که چند درخت کاشته است، گفت‌: شاید تاکنون بیش از هزار درخت کاشته باشم چون من کشاورز هستم و از قدیم در حوزه کشاورزی فعال بودم چه در نجف آباد و چه در سایر مناطق کشور. بنابراین کار ما همیشه درختکاری بوده است.
وی با بیان این که سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری در حفظ محیط زیست و منابع پایه کشور بسیار تأثیرگذار است، خاطرنشان کرد: باید بتوانیم از باران که رحمت الهی است و خاکی که سرمایه فوق‌العاده ارزشمندی است و خداوند در اختیار ما قرار داده با مدیریت صحیح حفظ و حراست کنیم.
وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر این که نباید از منابع طبیعی کشور استفاده بی رویه‌ای داشته باشیم، در این باره توضیح داد: نباید اجازه دهیم که سیلاب‌ها که همان باران رحمت الهی هستند باعث از بین رفتن خاک و در نتیجه فرسایش خاک شود. از بین بردن پوشش‌های گیاهی طبیعی اعم از جنگل و مراتع قطعاً باعث ایجاد فرسایش خاکی و فرسایش آبی و همچنین سایر مشکلات می‌شود، ضمن این که وجود جنگل‌ها و مراتع فضای سبز، نشاط آور و طراوت بخشی را ایجاد می‌کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن