اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی

افت ۵۰ درصدی صادرات ایران به چین

مجیدرضا حریری در خصوص گزارش گمرک چین مبنی بر افت ۴۰ درصدی مبادلات ایران با چین، اظهار داشت: آمار سه ماهه مبادلات با کشور چین، افت ۳۴ درصدی را نشان می‌دهد و اعلام می‎کند که این آمار برای چهار ماهه سال نیز روند مثبتی نخواهد بود.

وی با بیان اینکه این مسئله نشان از وقوع دو اتفاق مهم برای کشور است، افزود: مسئله اول گرفتار بودن دنیا با مسئله‌ای به نام کرونا است که در نتیجه آن تجارت بین‌المللی به طور کلی افت داشته است. این آمار در خوشبینانه‌ترین حالت ممکن حدود ۱۵ درصد و در بدترین حالت نیز حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین گفت: در واقع خرید و فروش بین ملت‌ها و کشورها افت داشته است؛ این درحالی است که ما دچار تحریم و عدم توان در فروش نفت نیز هستیم. همچنان که اگر نفت درگذشته با قیمت ۶۰ دلار به فروش می‌رسید، این میزان درحال حاضر به یک سوم این قیمت رسیده است. به معنای دیگر ارتباط نفتی ما با دنیا قطع شده و به میزان کمتر از ۱۰ درصد فروش نفتی در شرایط عادی رسیده‌ایم.

حریری یادآور شد: با توجه به ارتباط حدود ۳۵ تا ۴۰ درصدی ارتباطات نفتی ما با کشور چین این میزان بیش از ۱۰ میلیارد دلار در سال بوده است. بنابراین زمانی که نفت حذف شود و یا به حداقل میزان برسد، اثر آن را در رابطه ایران با چین حس خواهد شد.

وی گفت: از طرف دیگر صادرات بیش از ۵۰ درصد صادرات غیرنفتی ما نیز فرآورده‌های نفتی ازجمله گازها، میعانات و پتروشیمی‌ها است که بر اساس پایه قیمتی نفت محاسبه می‌شود. بنابراین اگر قیمت نفت افت کند، قیمت این فرآورده‌ها نیز افت خواهد کرد. بنابراین اثرات افت صادرات پتروشیمی با دنیا و چین در ماه‌های آینده بیشتر از سایر حوزه‌ها در آمارهای صادراتی خواهیم دید.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با اشاره به نقش ۲۰ درصدی صادرات غیرنفتی مانند بازار کامودیتی از جمله مس و آهن، تاکید کرد: قیمت این محصولات نیز به دلیل تعطیلی خطوط تولید در دنیا افت داشته است. بنابراین اگر به همه این مسائل توجه شود، مشاهده خواهیم کرد که در ۴ ماهه اول سال بخش صادرات ما به کشور چین افت حدود ۵۰ درصدی و واردات ما از چین به دلیل لطمه شدید سایر مبادی وارداتی رشد ۳.۵ درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل داشته است.

بر اساس گزارشی از ایلنا، حریری اضافه کرد: اگر این روند ادامه یابد قدر مطلق صادرات و اندازه تجارت جهانی ما و همچنین تجارت با چین به شدت کوچک شده و اما قدر نسبی آن (چین در سال ۲۰۱۹ حدود ۲۵ درصد از مجموع صادرات و واردات ما را در برگرفته است) به بیش از ۳۰ درصد خواهد رسید.

وی در خصوص تاثیر این اتفاق در اقتصاد کشور نیز گفت: اگر این روند در دنیا ادامه داشته باشد در ماه‌های آینده که اثرات کمبود منابع ارزی در کشور به شدت نمایان خواهد شد، اندازه تجارت ما روز به روز کوچکتر می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن