اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی

وضعیت بازار کالاهای مصرفی در آستانه ماه مبارک رمضان

منبع: ایرنا

این روزها تامین کالای اساسی از مهمترین اخباری است که شهروندان آن را دنبال می کنند، اقلامی مانند برنج، مرغ، گوشت قرمز و روغن که مصرف روزانه مردم را تشکیل می‌دهد و عموما نیز اخبار نادرستی مبنی بر کمبود آن در بازار در دسترس قرار می‌گیرد.

مشاهدات میدانی خبرنگار ایرنا نشان می‌دهد در بازار کالاهای اساسی مشکلی در زمینه عرضه وجود ندارد و فقط در بخش روغن به دلیل افزایش تقاضا، کمبودهایی دیده می‌شود که با توجه به اعلام مسوولان به‌زودی رفع خواهد شد و البته برخی کالاها نیز با قیمت بیشتر به فروش می‌رسند که انتقاداتی را به دنبال داشته است.
با توجه به اینکه در روزهای پایانی هفته جاری، ماه مبارک رمضان آغاز می‌شود، در کنار اقلام اساسی، تامین خرما و شکر در این ماه نیز مورد توجه قرار گرفته است، بر این اساس نشانی از کمبود این اقلام در بازار دیده نمی شود و جریان تامین و عرضه به صورت عادی ادامه دارد.
عضو هیات رییسه بنکداران مواد غذایی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا آخرین وضعیت تامین کالاهای مصرفی و قیمت آنها را تشریح کرد.
وضعیت عرضه برنج و حبوبات
«قاسمعلی حسنی»  با بیان اینکه خرما در آستانه ماه مبارک رمضان نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد افزایش قیمت داشته است، خاطرنشان‌کرد: قیمت خرما رطب از ۲۳ هزار تومان به ۲۸ هزار تومان، زاهدی از ۲۲ هزار تومان به ۲۷ هزار تومان و خاصویی از ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان به ۳۰ هزار تومان رسیده است.
وی افزود: در این میان قیمت دو نوع خرما کبکاب و پیارم تغییر نیافته است و به ترتیب ۱۵ هزار تومان و ۱۰۰ هزار تومان در بازار به فروش می رسد.
حسنی با بیان اینکه خرما پیارم به اروپا صادر می شود، اظهار داشت: خرما زاهدی به دلیل صادرات به افغانستان، پاکستان و هند فروش بیشتری داشته و علت رشد قیمت نیز افزایش کرایه حمل و نقل این محصول بوده است.
وی همچنین با اشاره به افزایش ۱۰ درصدی قیمت حبوبات نسبت به سال گذشته، گفت: لپه ایرانی به ازای هر کیلوگرم ۴۱ هزار تومان و خارجی آن ۲۵ هزار تومان به فروش می رسد، همچنین قیمت نخود ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان، عدس ۲۷ هزار تومان، لوبیا ۲۸ هزار تومان و ماش ۲۵ هزار تومان تعیین شده است.
حسنی با بیان اینکه قیمت در بازار برنج نسبت به سال گذشته در ازای هر کیلوگرم یک هزار تومان افزایش را تجربه کرده است، تصریح کرد: قیمت برنج عنبربو به ازای هر کیلوگرم ۲۴ هزار تومان، شیرودی ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومان، صدر ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان، طارم فریدون کنار ۳۲ هزار و ۵۰۰ تومان، هاشمی ۳۳ هزار و ۵۰۰ تومان، آستانه اشرفیه ۳۴ هزار تومان و دودی ۳۵ هزار تومان تعیین شده است.
ثبات بازار چای و شکر
عضو هیات رییسه بنکداران مواد غذایی با بیان اینکه در قیمت شکر تغییری ایجاد نشده است، گفت: این کالا در سه نرخ به فروش می رود، قیمت ۶ هزار و ۶۵۰ تومان برای سهمیه واحدهای صنعتی، هشت هزار و ۷۰۰ تومان برای مصرف کننده و ۱۱ هزار و ۵۰۰ عمده و آزاد تعیین شده است.
حسنی درخصوص قیمت چای نیز گفت: این محصول از ۱۴۰ تا ۱۶۰ هزار تومان در بازار به فروش می رسد که یکی از دلایل با ثبات نبودن قیمت این کالا شایعه هایی مبنی بر مجوز وارد با ارز نیمایی است.
به گفته وی، چای پیش از این با ارز ۴۲۰۰ تومان وارد کشور می شد که در صورت تغییر ارز آن بیش از ۱۰ هزار تومان به هزینه واردات اضافه خواهد شد.
افزایش عرضه روغن در فروشگاه‌های زنجیره‌ای
عضو هیات رییسه بنکداران مواد غذایی با بیان اینکه هر ماه در ۲ نوبت تنها ۲ کارتن روغن به خرده فروشی ها عرضه می شود، گفت: این عرضه اندک در بنکداری ها موجب شده تا شاهد گرانفروشی حدود ۵۰ درصدی در بازار این محصول باشیم.
وی با اشاره به اینکه در بعضی موارد اجبار به فروش کالای دیگر در کنار روغن دیده می شود، تاکید کرد: هرگونه عرضه روغن با کالای دیگر و گرانفروشی این محصول تخلف محسوب می شود.
به گفته حسنی، کاهش عرضه روغن در بنکداری ها نیز به دلیل افزایش عرضه این کالا در فروشگاه های زنجیره ای است.
در تامین و عرضه کالا هیچ کمبودی وجود ندارد
عضو هیات رییسه بنکداران مواد غذایی با بیان سال گذشته خرید کالاها در آستانه ماه مبارک رمضان مانند گذشته نبود، گفت: عموما پیش از این ماه مردم به خرید انبوه روی می آوردند اما در دو سال اخیر شاهد چنین اتفاقی در کشور نبودیم.
وی افزود: با وجود اینکه در عرضه هیچ محدودیتی وجود ندارد و تمام کالاها به میزان نیاز جامعه وجود دارد اما رکود در خرید کالاها در بازار دیده می شود.
به گزارش ایرنا، شرکت بازرگانی دولتی ایران اعلام کرده است که بر اساس ابلاغیه وزارت صنعت، معدن و تجارت توزیع ٢۴٠ هزار تُن از سه نوع کالای برنج، شکر و روغن برای تنظیم بازار ایام ماه مبارک رمضان در دستور کار قرار دارد که توزیع ٣٠ هزار تُن برنج وارداتی، ٣٠ هزار تُن شکر و ١٨٠ هزار تُن روغن بر اساس برنامه عملیاتی شده است، این طرح بلافاصله بعد از تنظیم بازار پایان سال ٩٩، عملیاتی شد و تا پایان ماه مبارک رمضان ادامه خواهد داشت
بر همین اساس کالاهای اساسی برنج، شکر و روغن از طریق شبکه‌های توزیع کشور شامل فروشگاه‌های زنجیره‌ای، میادین میوه و تره‌بار، مراکز اصناف منتخب با قیمت مصوب در اختیار مردم قرار می‌گیرد و هیچ محدودیتی برای توزیع کالاهای اساسی مردم وجود ندارد و در صورتی که تشخیص داده شود بازار نیاز به کالا دارد اقدامات اساسی انجام خواهد شد.
در طول اجرای طرح، هر استانی که در زمینه تأمین این کالاها کمبود داشته باشد می‌تواند با انعکاس مشکل خود به وزارت صنعت نسبت به تأمین کالاهای مورد نیاز مردم در ماه مبارک رمضان اقدام کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن