اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی

نرخ بیکاری پایین انگلیس اقتصاددانان را غافلگیر کرد

ایسنا

مرکز آمار انگلیس اعلام کرد که شمار بیکاران این کشور در سه ماهه منتهی به مارس با ۵۸ هزار نفر افزایش به یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفر رسید، اما نرخ بیکاری با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به سطح ۳.۹  درصد رسید که یکی از کمترین نرخ های بیکاری این کشور در ۴۵ سال اخیر محسوب می‌شود. با این حال در مقایسه با مارس سال قبل نرخ بیکاری در دومین اقتصاد بزرگ اروپا ۰.۲ درصد کمتر شده است.
طی این مدت شمار شاغلان انگلیسی ۲۱۱ هزار نفر بیشتر شده و به ۳۳ میلیون و ۱۴۰ هزار نفر رسیده است. نرخ اشتغال نیز که نسبت جمعیت شاغل به کل جمعیت سنی مناسب برای کار کردن را اندازه می گیرد به ۷۹.۸ درصد افزایش پیدا کرده است که بالاترین نرخ مشارکت ثبت شده در تاریخ مدرن بازار کار انگلیس محسوب می شود.
عملکرد بسیار خوب بازار کار انگلیس آن هم در زمانی که این کشور به دومین کانون مرگبار کرونا در جهان تبدیل شده و بسیاری از افراد با کاهش درآمدهای خود در نتیجه قرنطینه سراسری مواجه شده اند می تواند نشانه ای از خروج تدریجی انگلیس از رکود کرونایی باشد. با این حال هنوز بسیاری از کارکنان نگران‌اند که شرایط کاری آن ها با توجه به کاهش احتمالی رشد اقتصادی انگلیس بدتر شود.
متوسط نرخ بیکاری انگلیس در بازه زمانی ۱۹۷۱ تا ۲۰۱۹ معادل ۶.۹۵ درصد بوده که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به فوریه ۱۹۸۴ با ۱۲ درصد و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به نوامبر ۱۹۷۳ با ۳.۴ درصد بوده است.
طی بازه زمانی فوق شمار زنان شاغل انگلیسی با افزایش ۳۶۹ هزار نفری به ۱۵ میلیون و ۷۹۰ هزار نفر رسیده که در طول تاریخ این کشور بی سابقه بوده است. شمار افراد شاغل بالای ۵۰ سال نیز با افزایش ۳۱۳ هزار نفری و رسیدن به ۱۰ میلیون و ۷۶۰ هزار نفر به بالاترین سطح تاریخ خود رسیده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن