اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی

مردم در بازار سکه با احتیاط معامله می کنند

محمد کشتی آرای

بازار سکه و طلا در روزهای اخیر تحت تاثیر قیمت ارز قرار گرفته است. در حالیکه قیمت جهانی طلا در دو روز گذشته ثابت مانده و بازارهای جهانی تعطیل است، قیمت انواع قطعات سکه در بازار داخل به دلیل اثر پذیری از رشد قیمت ارز در کشور افزایش یافته است. افزایش قیمت ارز بدون فاصله بر بازار سکه و طلا اثر می گذارد درحالیکه به دلیل فرارسیدن ایام سوگواری و البته شرایط جوی که برگزاری جشن ها را تحت تاثیر قرار می دهد، تقاضای تازه ای به بازار وارد نشده است.
روند معاملات اکنون به طور عادی در بازار طلا در جریان است و قیمت ها حباب ندارد. حباب زمانی در قیمت ایجاد می شود که کاهش شدید یا افزایش شدید تقاضا بازار را تحت تاثیر قرار دهد اما چنین علت اقتصادی در بازار رخ نداده است. اینکه آیا در آینده قیمت ها دچار حباب می شود یا خیر را هم نمی توان پیش بینی کرد. باتوجه به سابقه بازار طلا و سکه و التهابات و هیجانات گذشته، مردم با احتیاط بیشتری در این بازار عمل می کنند. در سال گذشته بسیاری از بازار طلا و سکه سود بردند و بسیاری هم متضرر شدند. بازار طلا و سکه یک بازار پر ریسک است و به عوامل و مسائل مختلفی مربوط است. مسائل روانی مثل ترس از نگه داری طلا برای مردم پررنگ است بنابراین مردم در شرایط کنونی اقبالی به این بازار نشان نمی دهند و به همین دلیل تقاضای تازه ای وارد بازار نشده است و قیمت ها حباب ندارد.  
پیش بینی بازار طلا در شرایط کنونی جهان، دشوارتر از همیشه است. پیشتر که اقتصاد جهانی و فضای سیاسی آرامش و ثبات بیشتری داشت، امکان پیش بینی بازار بیشتر بود اما اکنون هر روز یک رخداد بازارها را تحت تاثیر قرار می دهد. در روزهای اخیر شیوع ویروس کرونا در چین جهان را ملتهب کرده است. هرچند از یک بیماری صحبت می کنیم اما این بیماری می تواند اقتصاد جهان را قفل کند.
قیمت دلار اکنون ۱۳ هزار و ۵۶۰ تومان، سکه امامی ۴ میلیون و ۹۴۵ تومان، سکه طرح قدیم ۴ میلیون و ۹۲۰ تومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۴۹۰ تومان، ربع سکه یک میلیون و ۴۸۰ تومان، سکه یک گرمی ۹۳۰ هزار تومان، هر مثقال طلا ۲ میلیون و ۱۸۲ هزار تومان، یک گرم طلای هجده عیار ۵۰۳ هزار و ۹۰۰ تومان است. تفاوت قیمتی که در سایت های مختلف می بینیم ناشی از تاخیر در به روز کردن سایت هاست و البته در مورد سکه، این تفاوت قیمت ها یک در هزار است.
 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن