اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی

طرح اصلاح ۹۳۴ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان روی میز سران قوا

فارس

محمدباقر نوبخت در بخش پرسش و پاسخ به سؤال خبرنگاران در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه آیا در اصلاح ساختار بودجه با توجه به آنچه به دفعات در مورد یارانه پنهان ۹۳۴ هزار میلیارد صحبت شده است، آیا برای این موضوع برنامه‌ای دارید، اظهار داشت:‌ یکی از برنامه‌های اصلاح ساختار، تعیین تکلیف یارانه‌های پنهان است که محاسبات  این ۹۳۴ هزار میلیارد تومان به ریز برآورد شده است و اکنون پرداخت می‌شود. همچنین ۴۵ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان معافیت مالیاتی داریم که متفاوت از فرار مالیاتی است.  
رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: چگونه می‌شود که دنبال اصلاح ساختار باشیم، اما به یارانه پنهان نپردازیم و نسبت به آن بی‌تفاوت باشیم؟ برنامه اصلاح یارانه پنهان به شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا تقدیم خواهد شد، اما اینکه ظرفیت اجرای آن چقدر وجود داشته باشد مهم است. معمولا همه استقبال می‌کنند، اما موقعی که پای خودشان درگیر می‌شود، اتفاقات دیگری می‌افتد. 
وی در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار فارس مبنی بر اینکه روز گذشته اختصاص ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به گوشت تنظیم بازار متوقف شد، آیا مضیقه بودجه‌ای وجود دارد یا ملاحظات دیگری در آن دخیل است، تصریح کرد: در دولت بحث‌های مفصلی مطرح شد، اکنون ۲۵ کالا ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی دریافت می‌کنند و تأکید رئیس جمهور در حمایت از اقلام و مایحتاج مورد نیاز مردم است. سال گذشته ۱۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان یارانه پرداخت شد، اما باید ببینیم به هدف رسیده‌ایم؟ و آنچه برای مردم بود به دست مردم رسیده یا خیر. باید قبول کنیم که شیوه کنونی مناسب نیست، هر چند باید نظارت از بدو تا ختم صورت بگیرد، در کنار آن، خروج دام و گوشت از کشور داریم. 
وی ادامه داد: اگر ارز ۴ هزار و  ۲۰۰ تومانی ندهیم، افزایش قیمت مضاعف به کالا فشار می‌آورد که قطعا جلوی آن را می‌گیریم. در ستاد اقتصادی با رئیس‌جمهور بحث کردیم که شیوه اصلاح شود و این هفته به جمع‌بندی می‌رسد، قطعا مابه‌التفاوت ۵۰ تا ۶۰ هزار میلیارد تومانی ناشی از ارز ۴ هزار و ۲۰۰ و ارز نیمایی به مردم خواهد رسید و ریالی از آن را در بودجه صرف نخواهیم کرد، اما اینکه به واردکننده بدهیم یا در سازوکاری مانند کالابرگ الکترونیکی و یا صور دیگر باشد هنوز به جمع‌بندی نرسیده‌ایم. احتمال دارد روی این ۲۵ کالا تدریجی یا قطعی اجرایی شود که هنوز مشخص نیست. نکته‌ای که وجود دارد این است که قطعاً منافع ناشی از اختصاص ارز ۴ هزار و ۲۰۰ برای گوشت و ۲۵ قلم کالا با شیوه کنونی به مردم نمی‌رسد. در حال حاضر برای گوشت این اصلاح رویکرد را اعمال کردیم. 
*توضیحات نوبخت درباره ابطال تخصیص های پرداخت نشده در پایان سال ۹۷
نوبخت در پاسخ به سوالی درباره نامه سازمان برنامه به خزانه داری کل کشور در تاریخ ۲۹ اسفند درباره ابطال تخصیص های پرداخت نشده گفت: ما براساس گزارش فروش نفت توسط شرکت ملی نفت ایران، تخصیص داده بودیم ولی بانک مرکزی می گفت من سیاهه فروش نفت را دریافت نکردم تا ریال بدهیم.
وی اضافه کرد: ما صبر کردیم تا این گزارش به بانک مرکزی برسد ولی در ۲۹ اسفند دیدیم هنوز بانک مرکزی می گوید من سیاهه را دریافت نکردیم. به همین دلیل و در راستای تخصیص بهینه، این نامه را به خزانه داری زدیم.
نوبخت با اشاره به اینکه از تاریخ ۶ و ۷ فروردین سیاهه ها به بانک مرکزی و خزانه رسید، ادامه داد: ما تا پایان فروردین و براساس اولویت، تمامی تخصیص های ابطال شده در پایان اسفندماه، را پرداخت می کنیم.
*گزارش درباره خسارات سیل در مرحله مقدماتی است
در ادامه این جلسه، نوبخت در پاسخ به سوالی درباره تخمین خسارات ناشی از سیل اخیر تصریح کرد: از همه دستگاه‌های ذی‌ربط با موضوع سیل براورد هزینه و گزارش گرفتیم که در مرحله مقدماتی است. بخشی از خسارت همچنان در جریان وقوع بوده و نمی‌توان برآوردی احراز کرد. حجم خسارات جدا بالا است و دولت خود را موظف می‌داند مانند زلزله کرمانشاه که ۱۰۰ درصد ‌آنچه پیش‌بینی شد پرداختی وجود داشت، این بار هم این کار را انجام دهد. 
وی درمورد اظهارات یکی از نمایندگان مجلس درباره درخواست رئیس جمهور برای برداشت ۲ میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی برای سیل گفت: دولت اگر اقدامی انجام دهد خودش توضیح خواهد داد در جلسه اخیر با مقام معظم رهبری ایشان صراحت داشتند که اگر به این جمع‌بندی رسیدید که از صندوق توسعه ملی استفاده شود تمهیدات آن انجام خواهد شد. 
در بخش دیگری از این نشست خبری، رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به قرار گرفتن سپاه پاسداران در لیست تحریم‌های آمریکا اظهار داشت: این ادعا تکرار اتهاماتی است که مسئولان رژیم آمریکا قبلا نیز وارد کردند و در آینده هم ادامه خواهد داشت. ملت ایران را نیز قبلا تروریست خطاب کردند که البته پژواکی در جهان نخواهد داشت و باز هم منزوی می‌شوند. اقدام شایسته و به جایی از سوی شورای عالی امنیت ملی با پیشنهاد وزارت خارجه انجام شد. همچنین قانون نقض حقوق بشر سال ۹۶ به تصویب رسید. ما می‌دانستیم امریکا دست به اقدامات ماجراجویانه خواهد زد. اکنون در چارچوب همین مباحث ستاد فرماندهی موسوم به سنت‌کام یک سازمان تروریستی معرفی شد که در چارچوب این قانون است و در بخش ششم آن مجازات‌هایی نیز در نظر گرفته شده که قانون را با قاطعیت اجرا خواهد کرد. 
وی ادامه داد: طی ۴۰سال گذشته مجددا راجع‌ به سپاه با چه عده و عده‌ای بود و اکنون کجاست و همیشه در تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی قرار داشت و نتیجه آن را اکنون ملاحظه می‌کنید وقتی ظلمی یا حوادث طبیعی رخ می‌دهد سپاه در صف مقدم است، سپاه در قلب ملت است. ش

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن