اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی

صفر شدن مصرف مازوت در نیروگاه‌های محدوده تهران

مهر

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نیرو، علی‌اصغر عبدلی با اشاره به اینکه در محدوده کلانشهر تهران دو نیروگاه بخاری بعثت و منتظرقائم کرج قرار دارند، افزود: در نیروگاه بعثت از سال ۹۳ که شیرهای سوخت مازوت آن‌ها پلمب شده است، تاکنون یک لیتر مازوت هم مصرف نشده است.

وی با تاکید بر اینکه در نیروگاه منتظرقائم نیز از سال ۹۴ تاکنون سوخت مازوت مصرف نشده است، گفت: مصرف مازوت در نیروگاه‌ها منجر به عبور پارامترهای آلایندگی هوا و اکسیدهای گوگرد از میزان مجاز می‌شود که در حال حاضر برای حذف این آلاینده‌ها دو روش قبل از احتراق و بعد از احتراق برای حذف گوگرد از سوخت وجود دارد.
عبدلی یادآور شد: پیش از این وزارت نیرو از طریق یک مشاور معتبر بین‌المللی و همچنین سازمان محیط زیست توسط کنسرسیوم دانشگاه‌های برتر کشور، دو مطالعه مستقل در خصوص امکان نصب تجهیزات حذف گوگرد در نیروگاه‌ها را انجام داده است که بر اساس نتیجه بررسی‌ها مشخص شده، از نظر فنی امکان نصب این تجهیزات در نیروگاه‌ها وجود ندارد و حذف گوگرد موجود در سوخت مازوت در مبدا تولید یعنی پالایشگاه‌های تولید سوخت استاندارد راهکار اصولی برای کاهش آلاینده‌ها است.
مدیرکل بهسازی نیروگاه‌ها و محیط زیست شرکت برق حرارتی اضافه کرد: این تجهیزات از طرفی نیازمند مصرف آب بسیار بالایی است که در شرایط فعلی امکان تأمین چنین حجمی از منابع آبی نیز وجود ندارد.
عبدلی گفت: اگر تنها در سه پالایشگاه کشور تجهیزات حذف گوگرد از سوخت مازوت نصب شود، امکان تأمین سوخت با کیفیت برای تمامی نیروگاه‌های کشور فراهم خواهد شد.
 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن