اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی

ساخته‌های سنگی ایران در بازارهای بین‌المللی عرضه می‌شود

ایرنا

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «ایمان علاقه‌بند» روز یکشنبه در نشست خبری نخستین فستیوال ملی طراحی سنگ ایران(ساخته های سنگی کوچک مقیاس) از سوی انجمن مزبور افزود: هنرمندان و طراحان بسیار خلاق ایرانی در داخل و خارج از کشور بنابر ذوق و سلیقه توانمندی خود را به منصه ظهور رسانده اند، اما یک برنامه ریزی جدیدی برای معرفی توانمندی کشورمان در این بخش در دست انجام است که برپایی فستیوال برای بازیابی و شناسایی هنرمندان ایرانی گام نخست محسوب می شود.

وی اضافه کرد: انجمن سنگ ایران با طراحی کمیسیون معماری و هنر خود در مسیر بازیابی و منسجم ساختن هنرمندان در بخش دست ساخته های سنگی است که تولیدات این بخش در معرض نمایش داخل و خارج قرار خواهد گرفت.
آمارهای منتشر شده گویای ظرفیت تولید سنگ تزئینی و نمای ایران بالغ بر ۳۰ میلیون تن است که بیش از یکهزار و ۲۰۰ معدن فعال در این زمینه با حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد ظرفیت تولیدات خود را به بازار مصرف عرضه می کنند.
سنگ های متنوع و کیفی ایران در بازارهای جهانی
  براساس این گزارش، «رضا حسن زاده» عضو هیات مدیره انجمن سنگ ایران نیز در این نشست خبری، ضمن یادآوری آثار ماندگار سنگی ایران در موزه های داخل و خارج کشور گفت: ایران از معادن سنگ زیادی با تنوع بالا برخوردار است، کیفیت این سنگ ها در بازارهای جهانی نیز مورد توجه قرار دارد.
وی خاطرنشان ساخت: انجمن سنگ امروز رویکرد خود را با بهره گیری از استادان حاضر در کمیسیون معماری و هنر در مسیر معرفی قابلیت های کشور در این عرصه قرار داده و انتظار می رود از مشارکت هنرمندان در رده های مختلف بهره گیرد.
حسن زاده توضیح داد: اکنون شهرهای کشور از نظر حجم های بصری سنگی که توسط جوانان هنرمند کشورمان خلاق شده باشند، بسیار فقیر است، اما با برنامه ریزی منسجم می توان در این مسیر که از سوی انجمن سنگ طراحی شده، حرکت کرد.
به گزارش ایرنا، «فستیوال ملی طراحی سنگ ایران» را با موضوع «ساخته های سنگی کوچک مقیاس» برگزار می کند. این رویداد ملی، با حضور و حمایت جمع کثیری از نخبگان، اساتید دانشگاهی، معادن و شرکت های تخصصی حوزه سنگ برگزار خواهد شد و علاوه بر ابعاد ملی، در چارچوب چشم انداز بین المللی آن و با هدف شناساندن ایده ها و طرح های خلاق و نیز معرفی انواع متنوع و بی نظیر سنگ های ایرانی به جهانیان، برگزار خواهد شد.
مرحله نخست این فستیوال از دهم بهمن ماه جاری آغاز و تا بیستم اسفند ادامه دارد که هنرمندان آثار خود را بصورت فایل تصویری در قالب اتود دستی یا عکس از مدل یا ماکت یا فایل سه بعدی سازی شده، بوسیله وبسایت فستیوال به دبیرخانه آن ارسال و پس از انتخاب آثار برگزیده، در مرحله دوم، ساخت آثار با استفاده از سنگ های منتخب از معادن سنگ کشور، توسط صاحبان طرح ها آغاز شده و توسط هیات داوران فستیوال مورد داوری قرار گرفته و در تیرماه ۱۴۰۰ علاوه بر انتشار در کتاب فستیوال، در قالب «نمایشگاه فستیوال ملی سنگ ایران» به نمایش عموم گذاشته خواهند شد.
همچنین یکی از اهداف این فستیوال، جان بخشی به سنگ در سبک زندگی معاصر افراد با استفاده از تفکر طراحانه و هنرمندانه است. در همین راستا، آثار برگزیده این فستیوال، در دو کشور ایتالیا و اسپانیا که خود از کشورهای شاخص در حوزه تولید و طراحی سنگ به شمار می روند، در قالب نمایشگاه هایی تخصصی در این کشورها به نمایش گذاشته خواهند شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن