اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی

ثبت تورم ۴۰ درصدی در آذرماه

تورم آذرماه سال ۹۸ نسبت به آذرماه سال گذشته ۰.۸ درصد بیشتر شده است. مرکز آمار در گزارشی از بررسی شاخص قیمت مصرف کننده در آخرین ماه پاییز اعلام کرد تورم نقطه ای یعنی عدد شاخص قیمت در آذرماه سال جاری نسبت به ماه مشابه سال گذشته، رشد ۲۷.۸ درصدی را ثبت کرده است. نرخ تورم نقطه ای هم چنین برای خانوارهای شهری ۲۷.۶ درصد است که نسبت به آبان ماه ۰.۶ درصد رشد یافته و برای خانوارهای روستایی ۲۸.۹ درصد که نسبت به ماه گذشته، ۱.۶ درصد بیشتر شده است.
نرخ تورم سالانه آذر ماه ١٣٩٨ برای خانوارهای کشور به ۴٠,٠ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ١.١ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد. نرخ تورم ماهانه آذر ١٣٩٨ به ٣,٢ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ١.۶ واحد درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب ۴.١ درصد و ٢.٨ درصد بوده است.
در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «سبزیجات » (گوجه­ فرنگی، کدوسبز، پیاز، لوبیا سبز) و گروه «میوه و خشکبار» (هندوانه، توت فرنگی) است. در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» گروه «حمل ونقل شخصی» (بنزین، انواع اتومبیل سواری) و گروه «پوشاک و کفش» بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته است.
هم‌چنین گروه «گوشت قرمز، سفید و فرآورده آنها» (گوشت گاو، گوشت گوسفند، مرغ ماشینی) و گروه «ادویه و خوراکی‌های طبقه‌بندی نشده در جای دیگر» (رب گوجه فرنگی) نسبت به ماه قبل، کاهش قیمت داشته است.
دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در آذر ماه ١٣٩٨ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ٣٩,۶ درصد برای دهک اول تا ۴١.۶ درصد برای دهک دهم است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن