اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی

ارزآوری ۷۶۴ میلیون دلاری صادرات سیب درختی در ۹ ماهه امسال

ایرنا

قائم مقام معاونت توسعه صنایع تبدیلی و کسب و کارهای کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در ۹ ماهه امسال ۴۰۳ هزارتن سیب درختی به ارزش ۷۶۴ میلیون دلار به کشورهای هدف صادر شد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «زورار پرمه» افزود: این میزان صادرات در ۹ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ وزنی ۳۴ درصد و ارزشی ۶۰ درصد رشد را نشان می دهد.
وی اظهارداشت: این درحالی است که سال گذشته ( ۱۳۹۸)  ۳۰۰ هزار تن سیب درختی به ارزش ۴۶۰ میلیون دلار به کشورهای هدف صادر شده بود.
 قائم مقام معاونت توسعه صنایع تبدیلی و کسب و کارهای کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: در آذر ماه امسال ۱۱۱ هزار تن، آبان حدود ۸۴ هزار تن، مهر نزدیک به ۴۱ هزار تن و شهریور بیش از ۱۶ هزار تن سیب درختی از کشور صادر شده است.
پرمه، درباره صادرات سیب درختی به عراق گفت: صادرات این محصول به عراق از ۱۴۴ هزار تن در ۹ ماهه سال قبل به حدود ۲۰۰ هزار تن افزایش یافته که رشد ۳۹ درصدی را نشان می دهد.
وی به افزایش صادرات سیب درختی از ۵ هزار تن به ۹۷ هزارتن به روسیه در سال جاری اشاره کرد و  این میزان صادرات را اتفاقی مهم در حوزه صادرات این محصول دانست.
قائم مقام معاونت توسعه صنایع تبدیلی و کسب و کارهای کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که روسیه بازار جدید صادراتی در چارچوب موافقت نامه اوراسیا است، گفت: در سال جاری روسیه با واردات ۲۴ درصد از کل حجم سیب درختی ایران بعد از عراق در رتبه دوم بازار های هدف قرار گرفته است.
وی با اشاره به کاهش حجم صادرات سیب درختی ایران به افغانستان از ۷۸ هزار تن به ۴۲ هزار تن اظهار داشت: یکی از دلایل کاهش ۴۶ درصدی صادرات این محصول به افغانستان، تغییر بازار هدف صادراتی به سمت کشور روسیه بوده است.
پرمه، امارات متحده عربی را چهارمین بازار هدف صادرات سیب درختی ایران خواند و گفت: صادرات این محصول به امارات متحده عربی از ۲۲ هزار تن به ۲۶ هزار تن افزایش یافته است.
وی با بیان اینکه در سال گذشته، پنج بازار صادراتی حدود ۹۱ درصد حجم صادرات ایران را به خود اختصاص داده اند، اظهارداشت: حجم صادرات به این بازار ها در سال ۹۹ به ۹۵ درصد رسیده است.
 قائم مقام معاونت توسعه صنایع تبدیلی و کسب و کارهای کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی افزود: در ۹ ماهه سال جاری، سیب درختی ایران به کشورهایی نظیر هند، قزاقستان، عمان، ترکمنستان، اوکراین و قطر صادر شد.
وی گفت: رصد موجودی سردخانه‌ها و پایش قیمت داخلی، ممانعت از ایجاد ممنوعیت صادرات یا وضع عوارض صادراتی برای سیب در شب عید در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد.
پرمه، راه اندازی ۹۰ مرکز جمع آوری سیب صنعتی، صدور ۷ فقره جواز تاسیس تولید کنسانتره، پوره، آب سیب و سایر فرآورده های سیب با تکنولوژی روز دنیا، صدور ۱۵۰ فقره جواز تاسیس درجه بندی و بسته بندی سیب و انگور در مجاورت سردخانه های نگهداری سیب، امضای تفاهم نامه توسعه همکاری مشترک با سرمایه‌گذار خارجی به ارزش ۱۰ میلیون دلار برای احداث مدرن ترین واحد سورت، درجه‌بندی و بسته‌بندی سیب را از اقدامات انجام شده در سال جاری در حوزه صنایع تبدیلی و تکمیلی برشمرد.
وی، مذاکره با کشورهای اوراسیا برای انعقاد موافقتنامه تجارت آزاد، پیگیری رفع مشکلات تعهدات ارزی صادرکنندگان، تکمیل حلقه‌های فرآوری زنجیره تولید به ویژه پودر، پوره، اسلایس، سرکه، بسته بندی و… سیب، کمک به راه اندازی پایانه صادراتی سیب و فراورده های آن، توسعه باراندازهای مبداء سیب و توسعه سردخانه های کوچک مقیاس در کنار باغات در راستای تکمیل زنجیره سرد را از برنامه های آتی توسعه صادرات و فرآوری این محصول نام برد.
قائم مقام معاونت توسعه صنایع تبدیلی و کسب و کارهای کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: درج سیب درختی در فهرست کالاهای مشمول تعرفه ترجیحی در موافقتنامه اوراسیا قرار گرفته، ضمن آن که در فصل ۸ کتاب مقررات صادرات و واردات به عنوان مشوق به ازای صادرات یک ونیم کیلوگرم سیب درختی، حقوق ورودی یک کیلوگرم موز معادل ۵ درصد ارزش تعیین شده است.
وی افزود: حقوق ورودی موز در شرایط عادی ۲۶ درصد است. 
به گزارش ایرنا، به تازگی وزیر جهاد کشاورزی در نامه‌ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت، خواستار مجوز واردات موز در ازای صادرات سیب درختی شد. 
پیش از این نیز وزارت جهاد کشاورزی تولید حدود چهار میلیون و ۱۲۰ هزارتن سیب درختی را در کشور پیش بینی کرده بود که نسبت به سال گذشته (۹۸) با حدود چهار میلیون تن تولید، سه درصد افزایش نشان می‌دهد که بخش عمده آن برای مصرف تازه‌خوری، بخشی وارد صنعت کنستانتره و آب‌گیری و بخشی صادر شده است.
هر ساله نزدیک به یک میلیون تا ۱.۵ میلیون تن سیب درختی به کشورهای هدف صادر می‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن